LG G5 ipuçları ve yeni özellikleri nasıl kullanılır rehberi

LG G5 telefonunuzu kutusundan çıkardıktan sonra ilk kurulum ayarlarını nasıl yapacağınızı burada anlatmıştık. LG G5 ilk kurulum ayarları sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Aşağıda ise size 40’a yakın özelliğin nasıl kullanılacağını anlatacağız. Bu rehber sayesinde tek sayfa da bütün LG G5 özelliklerini öğrenmiş olacaksınız. Tavsiyemiz petabayt.com’un bu sayfasını sık kullanılanlara eklemenizdir.

İşte LG G5 özellikleri ve ipuçları

BAŞLANGIÇTA

Telefonunuzun kaybolması ya da çalınması durumunda önlem alın

Yepyeni telefonunuzu kaybetmek korkunç bir şey olurdu. Neyse ki Android tam bu durumlar için harika bir hizmet vermektedir. G5 önceden yüklenmiş Android Aygıt Yöneticisi olarak isimlendirilen program ile birlikte gelir. Telefonunuz kaybolur ya da çalınırsa bu web sitesine gidin. Google hesabınızla oturum açın ve telefonunuzun nerede olduğu uydu yoluyla bulun. Ayrıca uzaktan cihazınızı kilitleyebilir ve verilerini silebilirsiniz.

calinan kaybolan telefon bulma

Android kayıp ve çalıntı telefon bulma yazımızı okuyun detaylı bilgi edinin.

Kayıp çalıntı Android telefonu bulma

LG G5 ile bir ekran görüntüsü almak

lg-g5-1-122-1280x853

Ekran görüntüsü almak akıllı telefonların en temel özelliklerinden birisidir. LG G5 üzerinde ise birden fazla yöntemle ekran görüntüsü alınabiliyor.

Yöntem 1

Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basın

Yöntem 2

Menüyü aşağıya kaydırın

Ekran yakalama simgesine dokunun

Ekran görüntüsü alınacak ve üstünde çizim yapabileceksiniz

Telefon kilidini açmak için parmak izi kullanın

lg g5 parmak izi tusu

LG G güç tuşu standart bir tul değil. Aynı zamanda parmak izi okuyucusu.

LG G5 arkasında bulunan güç düğmesi aynı zamanda parmak izi sensörü özelliğini taşıyor. Böylelikle Google Play Store, Android Pay gibi aracılarla anında ürün satın alabiliyorsunuz. Aynı zamanda hızlı telefon kilidi açar ve en güvenilir telefon koruma özelliklerindendir.

LG G5 Parmak izi ayarlama menüsüne nasıl gidilir?

Ayarlar > Güvenlik > Parmak izi
Parmak izlerini seçin
Eğer yoksa güvenlik oluşturulması istenir
Parmak izi ekle
Parmağınızı taramak için yönergeleri takip edin

Telefon kilidini açmak için Knock Code kullanın

KnockCode

Akıllı telefonlar için güvenlik olmazsa olmazlardandır. Cihazınızda kişisel bilgiler bulunur ve kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi gereken önemi veriler içerir. LG G2 ile gelen Knock Code özelliği nasıl aktif edilir size anlatalım.

1. Ayarlar > Ekran > Kilit Ekranı
2. Dokunarak Knock Code’u etkinleştirin
3. Hatırlayacağınzı kolay bir desen seçin. 3 dokunuş ile 8 dokunuş arası bir şifre seçebilirsiniz
4. Devam edin ve aynı desenei onaylayın
5. Daha sonra Knock Code’unuzu unutursanız kurtarmanız için gereken şifreyi oluşturacaksınız
6. Hepsi bu kadar.

Telefonunuzu bekleme modundan çıkarmak için sadece ekranda seçtiğiniz Knock Code’u uygulamanız yeterli. Knock Code yanlış girilirse ekran açılacak fakat bu ekranın üzerinde kodunuzu girebileceğiniz kare bir ekran karşılayacak.

Ortamlarda telefon otomatik olarak özellik değiştirin

Cihazınızın akıllı taraflarından birisi de dilediğiniz bölgede (iş, ev, okul) telefon kilidini iptal etmesi. Güvenli olduğunu belirlediğiniz yerlerde telefon kilitlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu güvenli kilitleme yöntemi telefon cebinizde iken istemediğiniz aramalar yapabilir. Dikkatli olmalısınız.

1. Ayarlar > Ekran > Kilit Ekranı > Smart Lock seçin
2. Geçerli şifrenizi / deseninizi girin
3. Akıllı kilitlerden birisini seçin.

Güvenilen cihazlar: Mesela bir bluetooth kulaklık kullanıyorsanız telefona güvenilir cihaz olarak ekleyebilirsiniz. Arabanızın bluetooth’una bağlıysa arabaya geldiğinizde telefon kilidi iptal olacaktır.
Güvenilen yerler: Konumunuza göre güvenilen bölgeler seçebilir ve telefonun o bölgelerde kilitsiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Uydu kaynaklı olduğu için sapmalar olabilir, çok güvenli değildir. Ayrıca 80m çapında işlem görür.
Güvenilir yüz: Telefonunuza güvenilir yüz olarak kendinizi eklerseniz sizi gördüğünde otomatik açılacaktır. Fena çalışmıyor diyebiliriz.
Güvenilir ses: Bu özellik ülkemizde henüz desteklemiyor.
Üzerinizde olduğunu algılama: Bu özellik cihazınızın ivme ölçerini kullanır. Harekete duyarlıdır. Hareket yoksa kilitli kalır. Fakat başkası içinde aynı işlemler geçerlidir.

Always-On özelliğini kullanın

LG G5 Always On

LG G5’in yeni özelliklerinden “Her zaman açık özelliği” Always-on adıyla anılıyor. Bu sene Samsung Galaxy S7 model seride de kullanılan bu özellik oldukça kullanışlı. Telefonunuz bekleme konumunda bile olsa size bildirimler sunuyor ve çok çok az bir pil yüzdesi harcıyor. ( Tahmini %1 civarında)

LG G5 Always-on nasıl ayarlanır?

Ayarlar > Ekran
Always-on (Her zaman açık)
Aktifleştirin
Bu ekranda ne görmek istiyorsanız seçiminiz yapın

Çift dokunarak ekranı uyandırın

lg g5 ekran uyandirma

Eğer LG’nin G serisi telefonlarından birisini kullandıysanız bu özellik sebebi ile başka marka telefon almayabilirsiniz. Güç düğmesi arka kısımda olduğu için telefon ekranını uyandırmak için ekrana çift dokunarak aynı işlevi yapabiliyorsunuz. Kullanmak için herhangi bir alanı çift tıklayın.

Ayarlar ekranını özelleştirin

Bir çok akıllı telefonda olduğu gibi LG G5 üzeirnde de ekranın alt kısmında navigasyon tuşları bulunur. Fiziksel butonlar ile aynı işlevleri görebildiği gibi G5 üzerinde özelleştirilip 5 adete kadar farklı tuş atanabilir.

LG G5 Sanal tuşları ayarlama

Ayarlar > Ekran > Ana ekran dokunmatik tuşları
Tuş kombinasyonu
Listeden kullanmak istediklerinizi sürükleyin ve yine sürükleyerek düzenleme yapın
Bir önceki sayfadan renk seçimi yapın

Gereksiz (bloatware ) uygulamalardan kurtulun

LG G5 telefonu satın aldığınız bölgeye göre değişik 5 ila 20 arasında işinize belki de hiç yaramayacak uygulamalarla geliyor. Bir çoğunu kaldırabiliyorsunuz veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayarlar > Uygulamalar
Listeden bir uygulama seçin
Devre dışı bırakın ya da silin

Eğer bir uygulamayı geri almak istiyorsanız tekrardan aktifleştirebilirsiniz.

KİŞİSELLEŞTİRME

LG UX 4.0 aktifleştirin

LG G5 varsayılan uygulamaları kaldırarak tartışmalı bir işlem yaptı. Android hayranları üzüldü fakat bu sorunu çözmek için yollar mevcut. Tavsiye uygulamamız ise Nova Launcher

Aşağıdaki bağlantıyı telefondan kullanarak LG Smart World’ü indirin.

LG smart world indir İndirdiktens onra ayarlardan Google Play harici uygulama indir özelliğini aktifleştirin.

Uygulamayı açın ve LG Home 4.0 uygulamasını bulup yükleyin.

Tamamlandıktan sonra ana ekran ayarını Home (UX 4.0) olarak seçin.

Bir duvar kağıdı ile telefonunuzu kişiselleştirin

Duvar kağıdı ile LG G5 kişiselleştirmek oldukça kolay. Ana ekran sadece bir noktaya basılı tutun ve açılan menüden Duvar kağıtlarını seçin. Dilerseniz daha önce yüklenmiş fotoğraflar arasından da seçim yapabilirsiniz. Ayrıca kilit ekranı duvar kağıdı değiştirmek için  ayarlar > kilit ekranı > duvar kağıtları menüsü takip edin

Ana ekran sayfalarını güncelleyin

Ana ekran işlem yapabilmek için daha önceki G serileri gibi ekranı iki parmağınızla içeriye doğru zum yapın. Ana ekranların hepsi karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz + işaretli kısımdan yeni bir ekran oluşturabilirsiniz.

Hızlı ayarlar

Bildirimleri görmek için ekranı aşağıya kaydırın. Hızlı ayarların sağa kaydığınız göreceksiniz. Bu menü hızlı ayarlar olarak adlandırılıyor. Bu hızlı ayarlarda öncelikle nelerin gösterilmesini istiyorsanız en sağ tarafından bulunan düzenle butonuna tıklayın. Açılan menüde istediğiniz kısayolu soldan basılı tutarak öne çıkarın veya kutuyu boşaltarak gösterimi iptal edin.

Hızlı kilit ekranının içine uygulamalar atayın

Kilit ekranına kısayollar ekleyerek favori uygulamalarına kolayca geçiş yapabilirsiniz.LG G4 ile kilit ekranına 5 taneye kadar uygulama ekleyebilirsiniz.

1. Ayarlar > Ekran > Kilit ekranı
2. Kısayollara inin
3. Bir kısayola dokunun ve listeden uygulamayı seçin.
4. Başlatmak için kilit ekranında kısayolları yukarı kaydırın.

Kilit ekranı animasyonunu değiştirin

LG kilit ekranınızı değiştirmeniz için 5 farklı tasarım sunmuştur. Bu animasyonlar sadece kaydırma ile ekran açılışlarında geçerlidir. Akıllı kilitlerde böyle bir animasyon yoktur.

maxresdefault

1. Ayarlar > Ekran > Kilit ekranı
2. Ekran açma efektlerine gidin
3. Hula hop, çember, mozaik, ışık parçacıkları ve vektörel efektlerden birisini seçebilirsiniz.

Uygulamaları açmadan gerçek zamanlı bilgi alın

Eklentiler Android’i gerçekten benzersiz kılan özelliklerden birisidir. Başka hiçbir mobil sisteminde böyle harika eklentiler yoktur. Genelde ana uygulama ile beraber gelirler. Widget ekranına kısayoldan ulaşmak hemen ekrana eklemek için ekranda boş bir yeri tıklayın.

Aşağıda açılan menüden uygulamalar, eklentiler ve duvar kağıtları menüsü açılacak. Buradan ekranı kaydırarak telefonunuzda bulunan bir çok eklentiye anında ulaşabilirsiniz. Tıkladığınız anda uygulama ve eklenti anında ekranda kısayol olarak belirecektir.

 

KAMERA

Geniş açılı kamera ile bir fotoğraftan daha fazlasını alın

LG G5’in en dikkat çekici özelliklerinden birisi de çift kamerasıdır. LG G5’in 135 derecelik geniş açılı lensleri, çekimde daha fazla görüntü yakalamak için geniş ya da standart açılı lensler arasından seçim yapabilmenize olanak tanıyor.

Kamerayı açın

Yöne bağlı olarak ekranın üst veya yan kısmında iki simge göreceksiniz

Üç ağaç gösteren simge çift kamerayı gösterir

Seçiminizi yapın

Kamera arabirimini basitleştirin veya daha karmaşık (manuel) modda kullanın

LG en iyi kamera modüllerinden birisine sahiptir. Özellikler çoğaldığı için hem otomatik hem de manuel modda çekim imkanı veriyor. Sadece odaklanarak ve dokunarak fotoğraf çekebildiğiniz gibi gelişmiş modda bir çok ayar ile karşılaşabilirsiniz. Gelişmiş kullanıcılar ISO ve enstantane hızı gibi özellikleri kullanmak için gelişmiş modu tercih ediyorlar.

Kamerayı açın

Üç noktalı menüye dokunun

Otomatik veya manuel modu seçin

Slo-mo, Time-Lapse, Panorama, ve Multi-view deneyin

Kamera çekim özelliklerinde eğlenceli bir kaç tane daha mod bulunuyor. Otomatik arayüzde farklı çekim modları listesini görüntülemek için hafifçe tıklayın. MODE etiketini göreceksiniz. Bu modlar size fotoğraf ve video çekiminde bazı ilginç şeyler yapmanıza olanacak verecektir.

  • Panorama: panorama çekim oluşturmak için seri fotoğraf çekimi
  • Snap: 60 saniyelik video içine kısa klipleroluşturun
  • Multi-view: 3 fotoğraf çekin ve bir kolaj haline getirelim
  • Pop-out: PIP efekti oluşturmak için arka kameraları fotoğraf çekmek için kullanın
  • Time-lapse: uzun videoları kısa bir zamanda gösterebileceğiniz oldukça popüler video çekimi
  • Slow-mo: yavaş çekimde video kaydetmek

Telefona dokunmadan Selfie’ler almak için elinizi kullanın

Otomatik selfie almak için sadece elinizi kullanın. Elinizi yumruk yapın ve açınca kamera otomatik çekim yapsın. Bu özellik oldukça iyi çalışıyor.

Ekranda parantezli kısma elinizi yumruk yapın.

Elinizi açtığınızda ekranda 3 saniyelik bir geri sayım göreceksiniz.

Sayım bittiğinde selfinizi hazır.

Kamera otomatik modda iken dişli simgesine dokunun ve yüz simgesine tıklayın.

Fotoğraf çekmek için Peynir deyin

Elinizle selfie çekimi haricinde fotoğraf çekmek için sadece sihirli kelimeleri söylemeniz yeterli. Cheese, whiskey, kimchi (kore yemeği), LG gibi kelimeler sayesinde sadece ekrana bakarak fotoğraf çekebilirsiniz. Okunuşları ise yandaki gibi. (çiiz, viskey, kimçi, elci)

Kamera otomatik modda iken dişli simgesine dokunun ve yüz simgesine tıklayın.

Daha profesyonel çekimler için ekranı hizalayın

53 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Meraklı

Forumda bu yorumu okudum. Siz ne diyorsunuz arkadaşlar alınır mı LG G5

İphone 6 kullanıcısıyım. Androide geçeceğim bu telefonda %99 lg g5 olacak inşallah. öncelikle 1 aydan beri yaptığım araştırmalarla diğer alternatiflerimi eledim ve lg g5 te karar kıldım. Hala kafamda android ve lg g5 ile alakalı soru işaretleri var bu yüzden bir türlü sipariş veremedim.
1- play store da gerekli gereksiz tüm uygulamaların bulunması ve virüs kapma ihtimali
2- telefon şarj olmuyorken always on ekranında batarya durumunu göstermemesi
3- dış tasarımındaki plastiğin çok rahat çizilmesi. Kılıfsız telefonun kullanmanın çok zor olması.
4- batarya değiştirilen alt kısmın bir süre sonra bazı telefonlarda yamuk durması
5-parmak izi sensörünün arka kısımda olması. Araba sürerken navigasyon olarak kullanmak istediğimde bu sıkıntı.
6-wifi hızının düşük olması. Youtubedeki karşılaştırma testlerinde speed test kullanılarak bu durum ortaya konmuş.
7-modüler yapı olmadan sesin vasat performansı
8- telefonun 2. el piyasasında düşük fiyata satılması
9- Pilin 2.800 mah olması.

Aysegul

Telefonu ilk açtıgımda ekramın rengini degiştirdim ve tekrar degiştirmek istiyorum ama degiştiremiyorum yardımcı olurmusunuz

Volkan

Merhaba arkadaslar ben g5 kulanicisiyim ve son derecede memnunum sadece bir sikinti yasadim rehberimdeki insanlarin isimleri kocaman oldu bunu nasil duzeltecem bilmiyorum bilen biri yardimci olursa sevinirim

Elcicibeş
Reply to  Volkan

Fotoğraf yakınlaştırıp uzaklaştırmak gibi iki parmak hareketine bakar bu lgler çok pratik ve kullanışlılar ama rakiplerine göre şebekede biraz zayıflar g5 kullanıyorum neredeyse telefonun herşeyini değiştirebiliyorum ama şebeke anlamında sorun oluyor

Ruken

Merhaba arka kamerada sorun yaşayan var mı

Edanur

Merhaba telefonun arka kisminda bulunan guc tusum bozuldu bazen calisiyor bazen calismiyor yardimci olursaniz sevinirim

Kullanici

Merhaba.. Veri kaybı olmadan(telefondan herhangibir dosya silinmeden) nasıl reset atabiliyoruz?

Ferit çicek

İyi günler esimde gold rengi g5 var bende titanyum rengi her iki telefonda 850tr modeli bütün özellikleri aynı ancak esimin tel.da smart lock özelligi var benimkinde yok niye acaba.

Erhan
Reply to  Ferit çicek

Telefonu sifirlayip tekrar kurun sorun duzelir.. 850tr modellerinin bazilari ilk kurulum asamasinda smartlock yada knockout gibi lg’ e has uygulamalari yok sayabiliyor

BERKE BASARAN

3 haftadır kullanıyorum G5 son derece memnunum.benimki h858 serisi yani Lg G5speed olanı bunun farkı cat6 degilde cat9 olması yani veri indirme hızı çok daha iyi ayrıca çift hatlıda kullanılabiliyor.ses vasat diyen arkadsa katılmıyorum gümbür gümbğr ses var son gayet iyi kameraya gelirsek 1e5 derece modu inanılmaz ve normal modda harika.zaten testlerde 1.sırada an itibariyle.iphone larla mukayese yalnış çünkü teknik açıdan ve kamera ve ram çok daha üstün.iphone tellerin tek övülecek yanı işletim sistemleri ve saglamlık olabilir onun dışında kullanılan teknoloji 2 sebe geriden kısaca iphone?!GEÇİNİZ

Berkan

Kişileri googlede ki gibi 2 parmağinizla yakınlaştırıp büyütebiliyosunuz brn g5 kullanıcısıyım buna rakip iphone tanımam özellikleri ile bir değşet

halit

g5 her şeyi ile bence iphonelerden daha üstün

Onur

Ben de yaklaşık 1 aydır kullanıyorum daha önce samsung S5kullandım sonra G5 oldu telofonum öncelikle pişman olmayacağınız bi telefon arka kamerasının açılı oluşu sizi bi ortama girdiğinizde oldukca popiler yapıyor ? Şarj sorunu çekmemek için %15 den aşağıya düşmesin, telofonumu günde sadece bir kere şarj ederek kullanıyorum telefonu her zaman full parlaklığa ayarlayın düşürsenizde değişen yok en azından benim görüşüm ısınma yok kasma derdi yok bi android için dahası olomaz?tavsiye ederim☺

eren

lg g5 ekran sayısını arttıramıyorum neden

yiğit

merhaba ben lg g5 almak istiyorum fakat webtekno youtube kanalından lg g5 sağlamlık testi adlı videoyu izledikten sonra kararsız kaldım. telefon suya düşünce tamamen bozuluyormu?
çünkü orada suya 5 dk soktular çıkardılar 10 saniye çalıştı sonra kapandı bir dahada çalışmadı.
LÜTFEN İLETİME CEVAP VERİNİZ.
SAYGILAR

Murat Bal

Meraba ben g5 kullaniciyim ilk ciktiginda almistim cok memnundum fakat son gelen 7.0 guncellemesinden sonra telefonumda guc beslenmesi sorunu cikti usb kablo takili fakat takili olarak gozukuyor surekli bu normal mi yoksa bisey yapmam gerekli mi teknik servis ile konustum reset attim formatladim duzelmesi yardimci olursaniz cok sevinirim

Bayram

Merhabalar g5 im ilk aldığımda ekranı çift tıklama ile uyandırabiliyordum şuan yapamıyorum knock codda gereksiz 6 tıklama istiyor yardımcı olursanız sevinirim

Bayram

Uyandırmıyor ne olabilir problem

Haskiz

Merhaba lg g5 de geri tuşu sağ tarafa alinabiliyor mu?

Bayram

Merhabalar sorunuma çözüm bulamadım yardımcı olun lütfen çift tıklayafak ekranı uyandıramıyorum sorun ne olabilir ve güç düğmem açma kapama yapmıyor ama parmak izi okuyor

Ayşe kursel

Lg5 telefonumdan çok memnunum fakat nereye bastım bilmiyorum mavi kare var nokta taraması yapar gibi sürekli yer değiştiriyor bunu nasıl yok edebilirim. Kütfen yardımcı olun.

Yilmaz

Merhaba lg5 kullanicisiyim. Dosya yoneticisindeki resimler ana ekrandaki galeride gorunmuyor, tasi kopyalama vs yapiyorum olmuyor birde mesengerda gelen resimler galerideki resim bolumune degil direk dosya yoneticisine dusuyor nasil yapabilirim

53
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x