Mac Os Kullanıcılarına Müjde OS X El Capitan Bu Akşam Yayınlanıyor

Apple’nin masaüstü ve macbook ları için sunduğu işletim sistemi OS X’lerin en yenisi El Capitan bu akşam indirilmeye sunulacak. Bu sürüm mevcut kullanıcılara ücretsiz olarak gelecek. OS X El Capitan güncellemesi beraberinde neleri getiriyor hep beraber bakalım.

El Capitan özellikle pencere yönetimindeki yeniliklerle ön plana çıkıyor. Spotlight araması, uygulamaları açma, uygulamalar arası geçişler, PDF ve mail kontrolü gibi günlük işlemler için daha hızlı ve duyarlı hale getirilmiş.

OS X El Capitan masaustu

Mission Control özelliği ile tek bir kaydırma yaparak tüm pencerelerinizi tek bir katmanda takip edebiliyorsunuz. Masaüstünüz kalabalıklaştığında, işlerinizi daha geniş bir alanda yapabilmek için pencerelerden birini ekranınızın üst kısmına taşıyarak yeni bir alan yaratmanız yeterli. Ayrıca, yeni Split View özelliği, iki uygulama penceresini otomatik olarak tam ekranda yan yana getirip, bu sayede dikkatiniz dağılmadan aynı anda iki uygulamayla da çalışabilirsiniz.

Spotlight, El Capitan’da daha da akıllı. Spotlight aramasını kullanarak hisse senedi fiyatlarını, hava durumunu ve hava tahminlerini, spor karşılaşmalarının sonuçlarını, programlarını ve pozisyonları, hatta sporcularla ilgili bilgileri kontrol edebiliyorsunuz. Spotlight ile, aradığınız dosyayı bulmak için konuşma dili ile arama yapabilirsiniz. “Harrison’ın Nisan ayında gönderdiği mail” veya “dün hazırladığım sunum” gibi ifadeler yazdığınızda, Spotlight tam olarak aradığınız şeyi bulmanıza yardımcı oluyor. Daha fazla sonuç görüntülemek isterseniz Spotlight penceresini yeniden boyutlandırabilir veya masaüstünüzde herhangi bir konuma taşıyabilirsiniz

OS X El Capitan pencereler

OS X’teki yerleşik uygulamalar, El Capitan’da daha da iyi. Safari’de, favori web sitelerinizi açık ve aktif halde tutabilmeyi sağlayan İğnelenmiş Siteler özelliği ve herhangi bir sekmeden tarayıcı sesini hızlıca kapatmaya yarayan yeni sessize alma düğmesi bulunuyor. Mail uygulaması, Mail mesajlarındaki isim veya etkinlikleri tanıyarak, bunları tek bir tıklamayla kişilerinize veya takviminize eklemenizi öneren Akıllı Öneriler özelliğini sunuyor. Üstelik, tıpkı iOS’ta olduğu gibi, kaydırarak mesajları silebiliyor, Mail tam ekran modundayken birden çok mail arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Fotoğraflar’da konumları düzenleyebiliyor, tanımları toplu olarak değiştirebiliyor, albümlerinizi tarihe veya başlığa göre sıralayabiliyor ve favori geliştiricilerinizin üçüncü taraf düzenleme eklentileriyle,düzenlemeyi bir adım öteye taşıyabiliyorsunuz.

El Capitan; fotoğrafları, PDF’leri, videoları ve diğer dosyaları notların içerisine sürükleyip bırakabilmenize veya Paylaş menüsünü kullanarak, doğrudan başka uygulamalardan Safari web bağlantıları veya Harita konumları gibi içerikleri ekleyebilmenize imkan veren, yepyeni Notlar uygulamasına sahip. Kolayca oluşturulabilen kontrol listeleri, yapılması gereken önemli şeyleri takip edebilmenize yardımcı olurken, yeni İlişik Tarayıcı ilişiklerinizi tek bir sade görünümde organize ederek, aradıklarınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. iCloud sayesinde notlarınız her zaman eşzamanlanıyor, böylece, bir cihazda not oluşturup düzenleyebiliyor veya aynı notu diğer cihazlarda kullanabiliyorsunuz.

OS X El Capitan sistem performansi

OS X El Capitan, sistem performansını artırırken, Apple’ın grafik teknolojisi Metal, Core Animation ve Core Graphics’i hızlandırarak, sistem seviyesinde görüntü işlemeyi yüzde 50’ye kadar artırıyor. Böylece günlük olarak kullandığınız uygulamalarda daha hızlı grafik performansı elde ediliyor.

El Capitan aynı zamanda, ekranda okunabilirliği keskinleştiren, 50.000 adet karaktere sahip Çince (hem Geleneksel hem de Basitleştirilmiş) sistem fontu da dahil olmak üzere, geliştirilmiş uluslararası dil desteği sunuyor. Çince klavye giriş yöntemleri şimdi düzenli olarak güncellenen kelime listelerine ve daha akıllı aday penceresine sahip. El Capitan, Hiragana’yı otomatik olarak yazılı Japoncaya çevirerek ve dönüştürülen kelimeleri tek tek seçme ve onaylama ihtiyacını azaltarak, Japonca metin girişini daha hızlı hale getiriyor. Üstelik şimdi, dört yeni Japonca yazı tipini kullanarak, belgeleriniz için mükemmel fontu seçebilirsiniz.

OS X El Capitan mac os

Bu özelliklerin bir çoğu Windows üzerinde zaten var dediğinizi duyar gibiyim. Bu yenilikler Mac Os kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu özellikler, Windows ile Mac’i karşılaştırma olarak algılamamalısınız.

OS X El Capitan yeniliklerinden bahsettik, güncellemenizi yaptığınızda OS X El Capitan hakkında yorumlarınızı okumak isteriz.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x