MacBook Hızlandırma için 5 önemli adım

MacBook’unuz yaşlanmaya başladı değil mi? Geçen yıllar stabil çalışan cihazınızı da daha yavaş çalışır hale getirecektir. En kolay çözüm elbette yeni bir MacBook fakat elinizdeki ile idare etmek zorundaysanız yapabileceğiniz bir kaç önemli hareket bulunuyor.

Mac Book Hızlandırma ve adımları konusu

Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka önemli dosyalarını yedekleyin.

MacBook hızlandırmak için yapmanız gerekenler

1. Sabit hard diskinizi SSD sürücü ile değiştirin.

SSD hard diskler Mac’inizi hızlandırmak için yapılabilecek en iyi işlemdir. Yaşlanan bir Mac’in performansını en iyi yeni SSD disk arttırır. Donanım değişimi herkes için çok kolay olmayabilir ama işlem bittiğinde şok olacak kadar şaşıracaksınız.

MacBook Pro 2011- 2012 – 2013 serisinde Ssd nasıl takılır videosunu izleyerek evde kendiniz de yapabilirsiniz.

2. Daha fazla RAM her bilgisayarın emeklilik ikramiyesidir

macbook ram takma

Hazır MacBook bilgisayarınızı SSD takmak için açmışken biraz daha RAM ekleyebilirsiniz. Sabit sürücü değiştirmekten daha kolay bir işlemdir. Önemli olan nokta ise doğru marka ve hızda RAM’i satın almış olmanızdır. Cihazınız hakkında bilgi sahibi değilseniz mevcut takılı RAM’lerin üstündeki yazıları kontrol edin veya cihaz modelinizin hangi RAM modeline kadar desteklediğini öğrenin. Doğru RAM’i bulunca size sadece satın almak kalacak. Şanslıysanız 2.el RAM de deneyebilirsiniz.

Aşağıda 8GB RAM güncelleme videosu bulunmaktadır.

3. Mac’in sabit sürücüsünü temizleyin

macbook uygulama silme

Mac bilgisayarınızda yıllar geçtikçe kullanmadığınız bir sürü program ve uygulamalar doluşmaya başlar. Sadece ihtiyacınız olanları sürücüde bırakırsanız uygulamaya göre sistemde yavaşlık yaratabilir. AppZapper uygulaması 12.5 dolarlık fiyatı ile bu işi yapabilir. Ücretsiz kullanmak isterseniz ilk 5 uygulamaya kadar test edebilirsiniz.

Ayrıca Activity Monitor uygulamasını kullanarak cihazınızda aktif çalışan ama kullanmadığınız uygulamaları tespit edebilir veya izinlerini tekrar yapılandırabilirsiniz.

4. Oturum açma yani başlangıç öğeleri azaltın

Mac bilgisayarınızda başlangıçta yani bilgisayar açıldığında arka planda çalışmaya başlayan bir çok uygulama vardır.

Sistem Tercihleri> Kullanıcılar & Gruplar gidin ve sonra da Mac önyükleme açmak uygulamaların bir listesini görmek için Üye Girişi Öğeler sekmesine tıklayın. Burada açılışta başlamasını istemediğiniz uygulamaları eksi olarak işaretleyin.

macbook apps

5. OS X her zaman güncel olsun

macbook guncelleme

Apple ücretsiz olarak kullandığınız işletim sistemini sürekli günceller. Bu güncellemeleri mutlaka indirin ve yüklenmesini sağlayın.

Mac Os cihazınızda hızlandırma yapmak için bu adımları sağlarsanız çok daha hızlı bir bilgisayarınızı olacaktır.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x