Microsoft, GitHub’ı 7,5 milyar dolar karşılığında satın aldı

Microsoft, sosyal kodlama platformu Github’u 7,5 milyar dolarlık bir hisse senedi anlaşmasıyla satın aldığını doğruladı.

Satın alımın, yıl sonuna kadar düzenleyici onayına tabi olarak bitirilmesi bekleniyor.

Microsoft, satın alma işleminin bir parçası olarak yeni bir CEO atadı. Nat Friedman, GitHub CEO’su ve kurucu ortağı Chris Wanstrath’ın yerini alacak. Anlaşmaya göre GitHub’ın günlük çalışma şeklini değiştirmesi mümkün değil. Microsoft, hizmetin bağımsız olarak çalışmaya devam edeceğini ve “geliştirici etiğini” koruyacağını söylüyor.

Satın alma haberi doğrulanmadan önce bir çok komünitiden GitLab benzeri yerlere taşınma hakkında haberleri geliyor. Bir çok kullanıcı, Microsoft’un mevcut düzeni değiştireceği veya rahatsız edici değişiklikler yapmasını bekliyor.

Hatta rakip hub benzeri oluşumlar, ücretli veya ücretsiz farketmeksizin “GitHub ile hesaplarınızı taşıyoruz” uyarılarını ana sayfalarına yerleştirmeye başladılar.

Sonuç olarak açık kaynaklı yazılımların ve toplu geliştirme hizmetlerinin bulunduğu site de şirket vasfında ücretli olarak hizmet veren bir yerdi. Bakalım bu göç beklendiği seviyelere ulaşacak mı?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x