Muhteşem Yeni Tasarımla Karşınızda Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

iPhone 7 sahne aldı. Muhteşem bir tasarımla geri gelen yeni iPhone göz kamaştırıyor.

Önce eksik bir kaç yanından bahsedelim. 

iPhone 7 sahne aldı ve bu sefer diğer markalar gibi yenilikleri ile değil eksiklikleri ile çok konuşuldu.  Hızlı şarj gibi önemli özelliği olmaması, iPhone 7 Plus modelinde bir önceki modele göre daha düşük konuşma süresi ve en çok konuşulan 3.5mm kulaklık girişinin iptali. Özellikle 3.5mm jack girişinin iptali sansasyon yarattı. Çünkü yeni USB TYPE C şarj girişi ile aynı noktadan kulaklık girişi yapılacak. Yani aynı anda şarj ederken kulaklık kullanamayacaksınız.

Bunun için Apple yeni bir ürün sundu ve herkesin bu ürünü kullanacağını düşünmüş olmalı ki kulak girişini sorununu tamamen çözüyor. Kablosuz kulaklık Airpods. Bu ürün iPhone 7 üzerinde neden artık kulaklık girişinin olmadığını açıklıyor. Airpods’ların fiyatı ise sadece 779 TL. Üstelik  86 TL 9 ay taksitle alabilirsiniz. Sorun değil ben kablolu kulaklık ile kullanmak istiyorum derseniz Usb Type C girişli kablolu kulaklık 109 TL. Airpods’lar iPhone 7 su geçirmez olmasına rağmen su geçirmez değiller dip not olarak bu paragrafa ekleyelim.

Tasarım..

Yeni rafine siyah renk ile iPhone 7 muhteşem bir cihaz üretti. Parlak kaplamalı Jet Black adını verdikleri bu simsiyah modelinin yanında Altın, Gül ve Beyaz renkleri de gelecek. Üst ve alt kısımda bulunan anten şeritleri artık daha belirgin ve telefonun tasarımına daha uygun durumdalar.

Yeni iPhone 7 serisi IP 67 su ve toz geçirmezlik sertifikasına sahiptir. Merak edenler için belirtelim, Samsung ve Sony telefon modelleri IP 68 sertifikası kullanıyor. Yani tüplü dalışlarda bu telefonları kullanamazsınız ama havuz da telefon ile fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat iPhone 7 sadece sıçramalara karşı koruma sağlıyor.  Sertifikalar hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız. 

Apple iPhone telefonların ikonik ana menü butonu artık daha hassas. Tıklamadan da size geri bildirim verecektir. Touch ID parmak izi sensörü yine bu butonda bulunmaktadır.

Parlak ve renkli görüntüler

Kasanın bir kısmında ve anten bölümünde değişiklikler var ama ekran kalitesinde değişikliklik yapılmadı. 750×1334 çözünürlükte (326ppi), 1080×1920 çözünürlükte (401ppi) ve 625 nit parlaklık değerleri korunmuş. Her nasılsa ekran parlaklığı ise %25 artmış durumda. Renk gamı ise daha geliştirilmiş durumda.

Performans.. Yeni Apple A10 Fusion işlemci

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus dış tasarımının yanında içindeki materyallerle de güçlü bir cihaz. A10 Fusion adlı yeni dört çekirdekli çipi artık 5 kat daha az enerji harcıyor. 4 çekirdekli bu işlemci hangi uygulamaya ne kadar güç gerekirse o kadar çalışma sağlıyor.  A10 Fusion önceki iPhone işlemcisine göre %40 daha fazla güçlü, grafik işlemcisi ise %50 daha fazla güçlü bir işlemci çipi.

Dahili hafıza setleri 32GB, 128GB ve 256GB olarak belirlenmiş. Yine kötü bir haberimiz var, Jet Black iPhone 7 sahibi olmak istiyorsanız 128 GB veya 256GB olan modellerden birisini almalısınız. İyi tarafından bakarsak nihayet 16GB dahili hafıza seçeneği kaldırılmış durumda. Uzun yıllardır masaya konduğunda herkesin dikkatini çekecek premium bir telefon yoktu, boşluğu doldurdu iyi oldu.

Mesela Nokia 88 serisi;

nokia-8810

Rafine kamera deneyimi

Optik görüntü sabitleme, F1.8 diyafram, 12MP kamera iPhone 7 ‘ e ait. iPhone 7 Plus üzerinde ise çift kamera bulunuyor. Kameralardan birisi iPhone 7’nin kamerası ile aynı.  Ancak ikinci kamera 12MP Telephoto özelliği taşıyor ve f/2.8 apertür genişliğine sahip. Zoom konusunda telefonu daha iyi yapıyor.  iPhone 7 Plus iki lensi ile görüntü bozulmadan 2x zoom yapabiliyor.

iphone-7-kamera

iPhone 7 ile çekilmiş fotolar

iphone-7-kamera-2

iphone-7-kamera

Sonuç olarak iPhone 7 alınır mı?

Önce fiyatlara bakalım.

Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 7 32 GB 3 bin 400TL’lik fiyatla ön siparişte. iPhone 7 Plus 32 GB ise 3 bin 900 TL’lik bir fiyatla ön sipariş verilebiliyor.

Apple Store Abd sitesinde ise 

iPhone 7 32 GB: 649$ ( Günlük kurdan: 1873 TL)

iPhone 7 Plus 32 GB: 769$ (Günlük kurdan: 2,230 TL)

Bizce karar sizin.

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.