Nexus 9 iPad Air’in Rakibi mi?

Yeni Nexus modelini beklerken güç konusunda beklentiler karşılandı ama fiyat konusunda ümitlerimiz boşa çıktı. Buna rağmen işlevselliği ile ön plana çıkıyor. Bakalım temel özellikleri ile iPad Air’in rakibi midir?

Nexus 9 review (11)-623-80

Yeni NEXUS 9’da neler var neler yok

Artılar

  • Daha şık tasarım
  • En son Android sürümü (Android 5 Lollipop)
  • Güçlü hoparlörler

Eksileri

  • Önceki versiyonlara göre pahalı olması
  • Genişletilebilir depolama özelli bulunmuyor

HTC tarafından üretilen Nexus 9 uzun bir beklemeden sonra nihayet satışa çıktı. Fiyatının artmasına rağmen malzeme kalitesi ortalama gözüküyor. Özellikle iPad ve Samsung Tab S tasarımları çıtayı oldukça yukarı taşıdılar. Nexus bu fiyatlara daha iyi bir tasarımla gelebilirdi.

479$’a satışa çıkan wifi modeli 1050 TL yapıyor ki ülkemize girdiğinde 1400 TL’den az olmaz gibi gözüküyor. Samsung Tab S 8inç modeli 800 TL iken 10 inç modeli 1000 TL civarında. Aynı şekilde iPad Air yine 1000 TL civarında satılırken iPad Air 2 1400 TL satış fiyatına sahip. Yurt dışı satış fiyatlarına düştüğünde 64bitlik işlemcisi ile tercih edilebilir.

Tasarım

Nexus 9 review (6)-580-90

Tasarım açıkçası klasik Asus tasarımın üstünde HTC’nin fırça darbelerini taşıyor. Geniş bir iPad Mini duruşu var. 9 inç geniş ekranı film izleme gibi işlerde keyif verecek gibi duruyor. Metalik bir bant taşıyan Nexus 9 köşeli kenarları ile beyaz renge sahip modellerde bu çizgileri daha iyi gösteriyor. Ama yüksek teknoloji bir cihaz olduğunu gümüş rengi hissettiriyor.

Yüksek oyun ve film arşivi için en azından 32Gb modeli alınmalıdır diye düşünüyorum. Hafıza seçeneklerini iyi düşünmek gerekiyor çünkü harici sd kart okuyucusu yok. Pil ise 670mAh pili var. Ama 2K ekrana sahip Nexus 9 için pil ömrü biraz düşük olabilir. Noral kullanımda 1 gün seyrek kullanımda bir kaç gün gideceğini de eklemek gerekir.

Nexus 9 tasarımında bir cihazı tek elle kullanmak çok zor gözüküyor. Fakat ön pnaelde bulunan hoparlörler parmaklarınız altında kalma ihtimali var.

Nexus 9 review (23)-580-90

iPad Air 2’ye karşı aynı çözünürlüklere sahip olmasına rağmen renk canlılığı daha düşük. Parlaklık konusunda ise 0.8 inç iPad Air’den daha ufak olması parlaklık konusunda biraz daha durumu eşitliyor.

Arayüz

Nexus 9 review (17)-580-90

Yeni Android L yani Android 5 Lollipop kullanan Nexus 9 yeni UI’si ile kolay bir kullanım sunarken Chrome üzerinde biraz takılma yaptı ama bunun güncellemeler ile çözüleceği çok açık gözüküyor. Bunun dışında her şey hızlı ve düzgün çalışıyor.

Nexus 9 review (20)-580-90

Fotoğraf çekme uygulaması Nexus serileri için hala geliştirilmesi gereken bir durum gibi gözüküyor. Ayrıca menüde LENS BLUR isminde bir buton daha gelmiş. Yine de genel olarak fotoğraf çekme çok basit.

İşlemci

Qualcomm yongaseti yerine yeni 64 bit NVIDIA işlemcisi Tegra K1 taşıyan Nexus 9 grafik ve işlemci gücü ile oldukça iddialı geliyor. Yakın zamanda gelecek olan daha güçlü donanım isteyen uygulamalar için hazırlıklı duruşu ile rakiplerine zor anlar yaşatacak gibi gözüküyor. Ufak bir handikapı olacak bu da sadece 2gb ram’e sahip olması. İşlemci ile 2gb ram darboğaz yaratır mı peki? En az 1-2 yıl sorun olmayacak gibi gözüküyor.

Sonuç olarak Nexus 9 alınır mı?

HTC Nexus 9 çok iyi bir cihaz. Yazının başında söylediğimiz gibi fiyatı çok olumsuz duruyor. Ülkemize henüz gelmedi ama piyasaya ilk çıkacağı fiyat ile alınabilir durmuyor. Tablet güzel ama alınabilir elik 800 TL civarında. 4gb ram ile gelseydi 64 bit işlemci ile uzun yıllar kullanılabilecek bir cihaz olacaktı. 2gb ram ile gelince bize de yeni model Nexus 9 beklemek kalıyor. Yeni cihaz istiyorsanız iPad Air 2 önerebiliriz.

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x