NVIDIA yeni Turing devini duyurdu: TITAN RTX

NVIDIA, yapay zekâ araştırmaları, veri bilimi ve yaratıcı uygulamalarda inanılmaz bir performans için tasarladığı dünyanın en güçlü masaüstü GPU’su NVIDIA® TITAN RTX™’i duyurdu. NVIDIA Turing mimarisiyle güçlendirilmiş TITAN, dünyada güce en ihtiyaç duyan kullanıcılara, 130 Teraflop’luk Derin Öğrenme ve 11 GigaRays’lik ışın izleme performansı sunuyor.

Turing’in grafik gölgelendiriciler, ışın izleme ve derin öğrenmeyle GPU’yu yeniden icat etmek için NVIDIA’nın son on yıldaki yılın en büyük ilerlemesi olduğunu belirten NVIDIA CEO’su Jensen Huang, “T-Rex’in duyurulmasıyla Turing en zorlu PC kullanıcıları olan geliştiriciler, bilim adamları ve içerik yaratıcıları gibi milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor.” dedi.

En yüksek performanslı PC GPU’su

2006 yılında CUDA® GPU’nun icat edilmesinden bu yana NVIDIA’nın en büyük sıçrayışı ve 10,000’den fazla mühendisin yıllarca süren çalışmasının ürünü olan Turing, ışın izlemeyi hızlandırmak amacıyla yeni RT çekirdekleri içermesinin yanı sıra ve yapay zekâ eğitimi ve işlemleri için yeni çok hassas Tensor çekirdekleri sunuyor. Bu iki motor, daha güçlü hesaplama ve gelişmiş rasterleştirme teknikleriyle birlikte, milyonlarca geliştiricinin, tasarımcının ve sanatçıların çalışmalarını çeşitli endüstrilere dönüştürecek yetenekler sağlıyor.

Çeşitli hesaplamalar gerektiren uygulamalar için tasarlanan TITAN RTX, yapay zekâ, gerçek zamanlı ışın izlemeli grafikler, yeni nesil sanal gerçeklik ve yüksek performanslı bilgisayarların rakipsiz bir birleşimini sunuyor.

· 576 çok hassas Turing Tensor Çekirdek, 130 Teraflops derin öğrenme performansı

· Saniyede 11 GigaRay gerçek zamanlı ışın izleme performansı sunan 72 Turing RT çekirdeği

· Daha büyük modelleri ve veri kümelerini sığdırmak için, 24GB GDDR6 RAM ile, önceki nesil TITAN GPU’lardan 2 kat daha fazla hafızaya sahip, 672GB/s bant genişliğine sahip yüksek hızlı bellek.

· Bellek ölçeklemesi ve hesaplamalar için iki TITAN RTX GPU’yu eşleştirebilen 100 GB/sn NVIDIA NVLink®

· Gerçek zamanlı 8K video düzenleme için inanılmaz performans ve bellek bant genişliği.

· En son jenerasyon VR kulaklıklarının gerektirdiği performans ve bağlantı için VirtualLink ™ bağlantı noktası.

Yapay Zeka Araştırmacıları ve Derin Öğrenme Geliştiricileri için Geliştirildi

TITAN RTX, PC’yi yapay zekâ araştırmacıları ve geliştiricileri için bir süper bilgisayara dönüştürüyor.

TITAN RTX, FP32, FP16, INT8 ve INT4’ten gelen çığır açan performans için çok hassas Turing Tensor çekirdekleri sunarak daha hızlı eğitim ve sinir ağlarının çıkarımını sağlıyor. TITAN, araştırmacıların daha büyük sinir ağları ve veri setleriyle deney yapabilmeleri için NVLink desteğiyle birlikte önceki nesil TITAN GPU’ların iki katı bellek kapasitesine sahip olmasıyla göze çarpıyor.

Veri bilimcileri için mükemmel

Veri bilimcileri için güçlü bir araç olan TITAN RTX, NVIDIA RAPIDS ™ ile veri analizini hızlandırıyor. RAPIDS açık kaynak kütüphaneleri, makine öğrenimini hızlandırmak için dünyanın en popüler veri bilimi iş akışlarıyla kusursuz bir şekilde bütünleşiyor.

İçerik oluşturucuları en iyi çalışmalarını sergiliyor

TITAN RTX, gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zekânın gücünü yaratıcı uygulamalara taşıyarak 5 milyon PC tabanlı içerik oluşturucunun verimliliğini artırıyor. Ayrıca gerçek zamanlı 8K video düzenleme için gerekli olan hesaplama beygir gücü ve bellek bant genişliği sunuyor.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x