Oyuncular için Fiyat Performans toplama bilgisayar önerisi Ocak 2021

Oyuncular için toplama bilgisayar önerimizde minumum fiyat ile maksimum performans hedefliyoruz. Ultra bir sistem değil, ama rahat oynayamayacağınız bir oyun da olmayacak. Muhtemelen Önümüzdeki 5 yıl her oyunu oynatabilecek bir sistem sunmuş olacağız. Belirtmek isteriz ki sponsorlu bir rehber değildir.

İşlemci seçimi

Ryzen 5 2600 uzun bir süre konuşuldu ve rakibi Ryzen 5 3500x ile beraber uygu fiyatlı bulundu mu alınabilir işlemciler. Artık pazaryeri satışı yapanlar dışında kolayca bulunan ürünler değil. Güvendiğiniz firmalar varsa tercih edilebilir. Öncelik Ryzen 5 3500x, fiyat uygunluğuna göre hangisini isterseniz onu tercih edebilirsiniz. Bütçeyi 400 TL civarında daha düşürmek isterseniz AMD Ryzen 5 1600 12nm işlemci de bakabilirsiniz ama uzun vadede yeni işlemci aratabilir.

Yine bu işlemcilerle genelleme yaparsak oyun harici Discord, Spotify, Youtube gibi programlarla beraber oyun oynuyorsanız, 2 monitör kullanıyorsanız saniyelik laga girebilirsiniz. Ama oyun oynarken ekran kartınıza bağlı olarak bu sorunu yaşamazsınız.

Intel işlemciler

Intel tarafında ise i5 9400f veya i5 10400f serisi işlemciler yine bu işlemcilere denk hatta bazı oyunlarda daha fazla FPS sunabiliyor. Eksi tarafı ise işlemci fiyatlarının rekabete girerken 1200 serisi Anakartlara daha yüksek ödeme yapmanız gerekiyor. Anakart için ödenecek fazla miktara işlemcinizi yükseltebilir hatta 8GB RAM seçimini 16GB’a çıkarabilirsiniz.

Anakart seçimi

AMD tarafında biraz araştıranların da en çok tavsiye edildiğini gördükleri Gigabyte B450 S2H Amd 2 ve 3 serileri için uygun ve AMD tarafından son gelen güncelleme ile yeni nesil işlemcileri de destekleyeceği tescillendi. Önümüzdeki senelerde daha iyi işlemciye geçiş yapabileceksiniz. 100 TL daha uygun fiyata alabileceğiniz A320 serisi anakartlarda ise aldığınız işlemcinin uyumsuzluğu ve Bios güncelleme işleri ile uğraşmanız gerebilir.

Ram Seçimi

Teknik detaya boğmadan CL15 hızında uygun 3000Mhz hızında en az 8GB RAM önerdiğimiz ise 16GB RAM seçimi sizin için uygun olacaktır. CL16 3200Mhz ramlerde işinizi görecektir. Oyuncular için aynı model ram de 8×2 önerilmekte. 32GB hedefiniz olacaksa tek 16GB RAM almanızı öneririz. Her zaman olmaz fakat enk gelrise soğutucusuz RAM seçimi bütçeniz için tercih edilebilir RAM’lerdir.

Ekran kartı

Bütçeyi en çok zorlayan ve kararsız bırakan seçimlerden birisi. Şu sıralar alınabilecek fiyat performans ekran kartı GEFORCE GTX 1650 gözüküyor. Benzer rakamlara 1050Ti satılsa da eski efsane gözünüzü boyamasın. 1650 bir kaç adım önde. Asıl önereceğimiz Rx5500 XT bulursanız alın geçin. Bütçenizi bir adım daha yukarı çıkartabiliyorsanız GTX 1660 3 bin TL’ye yaklaşan fiyatı ile son f/p ekran kartı önerimizdir.

Konu fiyat performans olunca monitörünüzünde Full HD olduğunu / olacağını düşünerek bu sistemleri önerdiğimizi unutmayın. 1600 serisi işlemci Gtx 1660 ile darboğaz yapmadığınız test videolarını Yotube üzerinde izleyebilirsiniz. Şahsen böyle bir sistem almazdım. Ama önümdeki 2 yılı kurtayım, oyunları da yüksek ayarda kullanayım diyorsanız tercih tabiki sizin.

Oyuncu Kasaları

Kasa konusunda seçim yaptığınız anakart, ekran kartı, ram boyutu ve işlemci soğtucu önemli kriterler. F/P sistemlerde en ucuza en iyi sonuç hedeflendiği için sıcaklık kaçınılmaz bir kriter. Power supply En az 500w olmalı. Kasa da mümkünse işi kasa üretmek olan fason üretim yaptırmayan firmalar olmalı. Yani yanar dönerli kasalara aldanmayın. 4 tarafı teneke kasa yerine en azından egzoz fanı kaliteli kasalar tercih etmelisiniz.

Stok işlemci fanları işinizi ilk etapta görecektir fakat küçük ri kasa da kablooları düzgün yerleştirilmemiş bir bilgisayar ile sıı soğutucu ihtiyacınız olabilir. En azından 600 TL ekstra maliyet demek. Yine burada karar size kalıyor. İyi bir kasa mı yoksa sıvı soğutucu ile idare eder bir kasa mı?

Şu anda piyasada gördüğüm f/p bilgisayar kasaları Aerocool markasına ait. Gayet şık tasarımlı kasalar üreten bu firma Tayvan menşeili, uygun fiyatlara daha iyi oyun oyna sloganı ile hareket ediyor.

Kasa ölçüsü mid tower veya full tower olmalı. Full tower kasalar bütçenizi biraz aşabilir. Kasa içinde fan yerleşimi önden hava girişi arkadan ve üstten hava çıkışı olabilecek çekilde dizayn edilmişse sıcaklık konusunda size yardımıcı dokunacaktır.

Şu anda 550 TL civarında mid tower Aerocool kasalar piyasada mevcut. Fakat güç kaynağı yukarıda olan kasaları tavsiye etmiyorum. Gözüken o ki 700 TL civarında bir bütçe ayırmanız gerekecek.

SSD

Oyuncu için tartışılmaz en iyi seçim SSD disklerdir Yine bütçenize göre en en az 240GB ssd disk tercihi ile yola çıkabilirsiniz. 120GB SSD tercihi ile eski HDD’nize D kısmında oyunları kurarakta uygun çözüm üretebilirsiniz.

Kingston, Sandisk, Samsung Evo serisi, Toshiba gibi markalar öncelikli tercihiniz olabilir.

Toplama bilgisayarlar

Şimdi bahsi geçen bilgisayar parçaların varyasyonlarını ve mümkünse en iyi fiyatla satışta olanları listeliyoruz.

Petabayt Toplama Sistem Giriş Seviye

İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 Altı Çekirdekli İşlemci

Fiyat: 949 TL

Satıcı: Pazaryeri satıcılarında bu fiyata bulunabilir. Webdenal fiyatı 1200 TL olduğu için bağlantı paylaşılmadı.

Anakart: Gigabyte B450M S2H

Fiyat: 539 TL

Satıcı: V2 sürümü yine webdenal.com’da 562 TL.

RAM: Kingston HyperX Fury Black 8GB DDR4-3000 CL15 RAM

Fiyat: 317 TL

Satıcı: webdenal.com 

Ekran Kartı: Inno3d GTX1650 Twin x2 OC 4GB 128Bit GDDR6

Fiyat: 1542 TL

Satıcı: webdenal.com 

Kasa: Aerocool Menace Saturn 500W 80+ 2 x 12cm FRGB Fan Mid Tower Kasa

Fiyat: 675 TL

Satıcı: webdenal.com

SSD: Kingston 240GB SSDNow A400 SSD

Fiyat: 265 TL

Satıcı: webdenal.com

TOPLAM: 4287 TL

 

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x