Parmak İzimle Yapılacak Her İşlemden Google Play Sorumludur Çılgınlığı

Telefonun kamerası ve flaşını kullanarak kalbinizin dakikada kaç kere attığını gösteren uygulamaların yorumlarında geçen yıl sonundan bu yana enteresan bir şekilde aynı yorumlar gelmekte.

“Parmak İzimle Yapılacak Her İşlemden Google Play Sorumludur “

Olayın nasıl başladığı veya hangi habere göre böyle yorumlar ortaya çıktı henüz bilmiyoruz. Enteresan olan başka bir nokta ise yüzlerce kişinin parmak izinin alınmasından tedirgin olmasına rağmen uygulamayı kullandıktan sonra böyle yorum atması.

Bu yorumlara sebep olan düşünce yapısı ise telefonun parmak izi resimlerini aldığı. Oysa uygulamalar yüklendiği zaman istediği izinler oldukça açık. Ayrıca uygulama sizden habersiz fotoğraf çektiğinde bunu farketmemek imkansız.

google-play-parmak-izi

Tabi flaşınızı açıp parmağınızı kamera lensine yaklaştırıp fotoğrafını çekerek çıkan sonucu da görmeniz mümkün.

Flash Kullanarak Çekilmiş Bir Parmak Fotoğrafı
Flash Kullanarak Çekilmiş Bir Parmak Fotoğrafı

MarkTiger‘in yapımcısı olduğu  “Parmak izi Kan Basıncı” uygulaması ilk defa 28 Eylül 2014 tarihinde 3.yorum olarak şu yorumu almış:

“Parmak izimle ilgili her türlü sorumluluk Size aittir”

Runtastic firması spor ve sağlık üzerine Google Play üzerinde 40’a yakın uygulaması bulunan yazılım firması. Runtastic Heart Rate isimli uygulaması ise 1 Milyondan fazla indirme almış. 25 Aralık 2014 tarihinde ise ilk “Parmak İzimle Yapılacak Her İşlemden Google Play Sorumludur” yorumunu almış. Bugüne kadar aynı yorumları almaya devam ediyor ve daha da alacak gibi gözüküyor.  Bu uyglamanın izinlerinde ise “resim çek ve video kaydet” izni bulunmakta. Bu izin için uygulama içinde kullanılacak bir işlem bulamadım. Belki daha sonrası için düşünülmüş olabilir.  Fakat yorumların bu parmak izi paranoyasını yaşatmasının sebebi bu izinler olabilir.

Aynı izin MacroPinch‘in Kardiyograf – Cardiograph uygulamasında da bulunmakta. Uygulama 170.000’e yakın oy aldığı için ilk gelen yoruma ulaşamadık.

iPhone uygulamalarının altında bu tarz yorumlar hiç bulunmuyor. Yabancı kullanıcılar arasında da bu tarz  bir yorum hiç yapılmamış.

Sonuç olarak toparlarsak Kalp Atış hızını ölçen uygulamalar parmak izinizi alabilir mi?

Hayır alamazlar.

Parmak izi bilgisi parmak izi okuyucusu olan telefonda veya bilgisayar aracılığı ile alınabilir. Kameranızı kullan bir uygulama, izinlerinizde yazsa dahi sizin komutunuz olmadan fotoğraf veya video çekemez. Bu izinler sadece uygulama içinden kameranıza  sizin isteğiniz dahilinde açabilmek içindir.

Parmak izi tarayıcısı bulunan telefonlar üreten firmalardan birisi de Apple’dır. Apple kullanıcılarının parmak izlerini bulut sunucu da saklayacağını duyurduğunda büyük tepki çekmişti.  Gizlilik bu tarz global şirketler için çok önemlidir. Sadece hakim kararı ile parmak izi bilgileriniz Apple tarafından istenilir ve Apple’da bu bilgileri sağlamak zorundadır. Parmak izi bilgilerini Apple’ın bulut sunucuda tutmak istemesini eleştirenlerin en geçerli sebebi, bu bilgilerin güvenliğini sağlamanın zorluğu idi.

12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
murat

Ahaha demin ben de scanner ararken bu şaka uygulamasını gördüm, yorumlara bakayım dedim ama hep aynı yorum. Çok güldüm, dedim Google’da arayayım bakalım bunu ele alan site var mı diye, sadece sizin sitenizden sonuç buldu. Harika bir tespit olmuş 😀

İnternet ve bilgisayarın daha yaygın olmadığı donemde bir şaka vardı, yüzünüzü ekrana (dikkat edin kameraya değil ekrana) yaklaştırın uyarısı veren site vardı, sazanlar yaklaşırdı, resminiz taranıyor der ve sonunda inek suratı çıkardı. 1998’de de sazan vardı, arkadaşım bana söylediğinde, saçma bir pislik var bunda demiştim.

Kaldı ki parmak izi alsa oraya atılan mesajlar o programın sorumlu olacağı zararı Google’a yıkamaz 😀

Güzel ülkem 😀

murat
Reply to  murat

Bu arada Google’da: atılan mesajın sonuna saçmalığı yazarak aradım, siz çılgınlığı demişsiniz nezaketen 😀

alara

Slm oncelikle paylastiginiz bilgiler icin tesekkurler.uygulamayi kizim indirmis babasi ve bana yapti.sonra neymis bu diye bi bakayim dedim.herkesin yorumu ayni.soyle dusundum acaba uygulamayi indirince otomatik o mesaj mi olusuyor.sonra yorumlardaki imla hatalarini gorunce anladimki herkes kendi yazmis.evet sacmalik ama insanlarin guveni kalmamis.cahillik bizimkisi ne yani diyrlimki pramk iziniz bi sucta kullanildi masumlugunuzu buraya attiginiz yorumlami ispatlayacaksiniz.guven duygumuzu saygimizi sevgimizi guzel degerlerimizin cogunu kaybediyoruz.sonumuz hayirolsun.saygilar

İlker

Dedimki kesin facebookta komplo teoricileri tantana yapmış 🙂

ela

bende parmak izi ile tansiyon ölçen oyun indirdim parmak izimi verdim acaba sorun olur mu

ela

ben tamamen şans eseri indirdim paarmak izimi dokunmatik yüzeye indirdim ama telefonumda parmak izi okuyucu galiba yok…

ZekaMantıkBeyinDüşünce

bu ülkenin suyuna toprağına bir şey mi kattılar ne ara bu kadar mantıksız insanla doldu ülke?

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x