PayPal 2017 Yılında Türkiye’ye Geri Dönüyor

Bu sene 30 Mayıs 2016 tarihinde ayında BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) lisansını alamayan PayPal geri dönmeye hazırlanıyor. 

Binlerce müşteriye sahip PayPal lisans sorunu yüzünden ülkeden ayrılmak zorunda kalmıştı. Yurtdışı ve Yurtiçi para alışverişlerinde güvenilirliği sebebi ve kolay ödeme sistemi için kullanılan ünlü markanın yerini doldurabilen bir marka olamamıştı. 

PayPal BDDK Lisansını neden alamadı? PayPal neden kapandı?

BDDK, PayPal’dan Türkiye’de yapılan finansal verilerin Türkiye’de tutulmasını talep etti. PayPal bu durumu kabul etmeyince ülkeden ayrılmak zorunda kaldı.  Ancak bir kaç ay aradan sonra Türkiye’deki potansiyelden ayrı kalamayan firma Cross Border adı verilen sınır ötesi sistem ile geri dönüşünü yapacak.

paypal

Yeni kurulacak sistem ile zamanla sunucularda Türkiye’ye kurulacak. Bu durumu BDDK’nın onayladığı ajansla düştü. 

PayPal’da bu durumu onaylayarak 2017 yılının Mart ayında Türkiye’ye geri döneceklerini açıkladı. 

PayPal Nedir?

PayPal, internet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemidir. Kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak, internet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını ya da istenilen kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para gönderilmesini sağlar.

PayPal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’de yerel web siteleri bulundurarak, bu ülkelerde sorunsuz çalışır.

tpaypal-debit-card

PayPal ile Amerikan Doları ve Yen gibi birden çok para birimini kullanarak ödeme yapılabilir. Bu para birimleri arasındaki değişimleri PayPal kendi döviz kurları ile otomatik olarak yapar. Paypal’ın döviz kurları paypal sitesinden öğrenilebilir. Ayrıca Türk Lirasıyla da ödeme alabilir ya da ödeme yapılabilmektedir.

30 Mayıs 2016 tarihinde resmi internet sitesinde yayımlanan bildiri ile PayPal’ın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğu açıklandı. Gerekçe olarak ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddedilmesi gösterildi.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x