Project Alloy ve Holographic Shell ile Gerçek Nesneler 3D Oyunlarda

Intel ve Microsoft yaptığı iş birliğiyle gerçek dünya nesnelerini 3D kameralar ile sanal dünyaya taşıyor. Bu teknoloji hem oyun hem de sinema dünyasına renk katacak gibi görünüyor.

Bu fotoğraf birleşmiş gerçeklik anlamına geliyor. Fotoğraftaki adamın kafasında takılı başlığın adı Project Alloy, gerçek dünya nesnelerini 3D kameralar ile sanal dünyaya taşıyor. İkinci teknoloji ise Windows Holographic Shell. O da tam tersini yaparak sanal bilgisayar ekranlarını, eşyaları ve insanları gerçek dünyaya taşıyor. Bunlar birleşmiş gerçekliğe birer örnek oluşturuyor ama birleşmiş gerçeklik ne oluyor?

Özetleyecek olursak, birleşmiş gerçeklik, sanal ve gerçek dünyaların bir araya gelmesi ve ikisinden de eşyaların etkileşime girmesi anlamına geliyor. Mesela sanal bir oyun oynarken, masada duran su şişesini alıp oyundaki bir karaktere vurabiliyorsunuz. Şimdiye kadar kullanıcılar birer kumanda aracılığıyla sanal dünya ile etkileşime giriyordu ancak Intel’in Project Alloy’u gibi başlıklar, kameraları ile parmak hareketlerini izleyerek ellerin kullanılmasına olanak sağlıyor.

Windows Holographic ise HoloLens başlığını kullanarak e-postalar veya takvim gibi şeyleri gösteren holografik ekranlarla etkileşime girmenizi sağlıyor. Aynı zamanda HoloLens, sanal, arttırılmış ve birleşmiş gerçeklik için de tek işletim sistemi olarak öne çıkıyor.

Peki birleşmiş gerçekliği, sanal ve arttırılmış gerçeklikten ayıran ne? Sanal gerçeklik, kullanıcıların bir başlık ile yapay bir dünyaya 360 derece bakış atabilmesini sağlayan bir teknoloji. Şimdiye kadar en çok oyunlarda karşımıza çıktı. Arttırılmış gerçeklik ise, sanal nesnelerin gerçek dünyaya dahil edilmesiyle oluyor. En popüler örnek olarak Pokemon GO’yu gösterebileceğimiz bu teknolojiden aynı zamanda spor etkinlikleri ve turizm de görüş açısına kullanışlı bilgiler ekleyerek faydalanabiliyor. Birleşmiş gerçekliğe benzese de, arttırılmış gerçeklik sensör gerektirmiyor.

Geçtiğimiz sene tanıtılan Windows Holographic, son açıklamalara göre önümüzdeki seneden itibaren Windows 10 kullanıcılarının hayatına dahil olacak. Intel’in Project Alloy’u ise 2018 yılında tüketiciyle buluşmaya hazırlanıyor. İkisi için de henüz bir fiyat etiketi belirlenmiş değil. Ancak şu an için heyecan verici ve büyük görünen bu teknolojilerin oturması ise çok uzun yıllar alacak.

Turkcell Blog

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x