Qualcomm ve Samsung İşbirliği ile 10nm Snapdragon 835 Geliyor

Qualcomm ve Samsung İşbirliği ile yeni Qualcomm® Snapdragon ™ 835 model işlemciler geliyor. 10nm Samsung teknoloji ile yapılacak olan işlemcilerin alanında devrim yapması bekleniyor. 

Yeni işlemci seti 10nm FinFET üretim teknolojisini kullanacak. Mobil endüstrinin önde gelen ürünlerini tasarlayan Samsung ile çalışmaktan mutlu olduklarını belirten Qualcomm kıdemli başkan yardımcısı Keith Kressin, yarının mobil cihazını geliştireceklerini söyledi. Yeni işlemci setine bir dizi özellik eklemeyi planladıklarını da belirttiler. 

Bilindiği gibi işlemciler sadece işlemci gücü değil komple bir chipset olarak gpu gücü, ram desteği ve hızlı şarj gibi özelliklerle geliyor. 

Samsung, Ekim ayında 10nm FinFET teknolojisinin seri üretime geçeceğini belirtti. 14nm FinFET teknoloji ile karşılaştırıldığında yeni 10nm FinFET işlemciler ile %30 daha fazla güç kazanılırken, %40 daha az güç tüketimi sağlanacak. Ayrıca küçülen işlemci sayesinde daha ince ve daha geniş piller cihazlarda kullanılabilecek. 

samsung-qualcomm

2017 yılında piyasaya sürülecek ile amiral gemisi telefonda bu işlemciler bekleniyor. 2017 yılının başında genelde LG telefonlar tanıtılır ama Samsung bu basın bülteninde yeni Samsung Galaxy S8 telefondan bahsediyor diyebiliriz. 

 

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.