Raspberry Pi 10 Milyonuncu Satışını Kutluyor

Raspberry Pi vakfı kredi kartı boyutlarında üretimini yaptığı mini bilgisayar Raspberry Pi’nin 10 milyon adet satışını kutladı.

Cambridge merkezli vakıf 2009 yılına kuruldu. Vakfın amacı okullarda bilgisayar bilimini öğretmek ve ve öğrencilerin eğitimine katkısı olmasını sağlamaktı. Satış fiyatı 5$ ile 35$ arasındadır. Raspberry Pi 2 modeli Şubat 2015’te çıkmıştır. Sonraki model Raspberry Pi Zero, Kasım 2015’te ve son model olan Raspberry Pi 3 ise Şubat 2016’da çıkmıştır.

Vakfın CEO’su Dr. Eben Upton, başlangıçta komik bir mütevazi hırsları olduğunu ve bilgisayar bilimlerine olan ilgiyi çoğaltmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Raspberry Pi tarafından verilen bilgilere göre geliştirici kartı bugüne kadar 10 milyon adet satış yaptı. İlk kez 2012 yılında piyasaya çıkan geliştirici kartı, barındırdığı donanım sayesinde gündelik işlemlerin kolayca altından kalkabilecek imkanlar sunuyordu.

Raspberry Pi sadece bilgisayar pazarı için değil Birleşik Krallık için de faydalı oluyor. İlk yıl Çin’de üretimi başlayan kart için daha sonra Krallık topraklarında tesis aranmaya başlandı. 2013 itibariyle Galler’deki Sony tesislerinde 100 kişi ile üretim başladı. Robotlar da yoğun bir şekilde kullanıldığı için aylık 100 000 adet kart üretilebiliyor.

Firmanın amacı bu yıl 4 milyon kart üretimi yapmak. İngiltere tarihindeki en çok satan bilgisayar olma ünvanını eline geçiren Raspberry Pi, 10 milyon rakamını kutlamak için özel bir kart versiyonu da hazırladı. Versiyon 100 Pound fiyat etiketine sahip olacak.

Aşağıda farklı Raspberry Pi kullanımlarını görebilirsiniz

raspberry-pi-yazici-kutusu

raspberry-pi-karton-kutu

raspberry-pi-konsol

 

raspberry-pi-modem

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x