Rekabet Kurumundan Yüksek Fiyattan Anlaşmalı Oyun Satan Firmalara Soruşturma Açıldı

Bilgisayar ve oyun konsolları satan 5 firma hakkında rekabeti önleyici anlaşmalı ürün satışı yaptığını tespit eden Rekabet Kurumu, bugün yaptığı açıklama ile soruşturma başlattığını söyledi.  Daha önce adını Steam üzerinde satılan oyunların satış fiyatlarını yukarı çektirdiği üzerine yapılan haberlerle kendisini duyuran Aral Oyun’unda içinde bulunduğu 5 firma hakkında açılan soruşturmada diğer firmalar aşağıda listelenmiştir.

– Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,

– Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

– Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş. DNR.

– Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve

– Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.

Bu soruşturma haberinden sonra oyun severler heyecanlı sonucunu beklemeye başladı. Tabi bu sadece soruşturma, sonuç olarak böyle bir durumun olmadığına dair karar da verilebilir.

Konu hakkında çeşitli sitelerden haberler:

ARAL BAŞTA OLMAK ÜZERE FİRMALAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI (NİHAYET) Donanimhaber.com
Rekabet Kurumu Aral ve 4 Firma Hakkında Soruşturma Açtı Multiplayer.com.tr
Rekabet Kurumu AralGame Hakkında Soruşturma Açtı! ign.com
Rekabet Kurumu, Aral ve 4 Satış Firmasına Soruşturma shiftdelete.net

Rekabet Kurumunun açıklamasının tam metni aşağıdadır.

Bilgisayar ve Konsol Oyunları Alanında Faaliyet Gösteren 5 Teşebbüs Hakkında Soruşturma Açıldı
Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.02.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak,

– Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,

– Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

– Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,

– Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve

– Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına, 15-08/108-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

*Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

rekabet.gov.tr

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x