Root Yetkisi Alınmış Telefonlarda Samsung Pay Çalışmayacak

Mobil teknolojisi geliştikçe hayatı kolaylaştıran bir çok yenilik tüketicilerin kullanımına sunuluyor.

Bunlardan birisi de Apple’nin son iPhone 6 modeli ile duyurduğu ve bölge bölge aktifleştirmeye başladığı Apple Pay. Yani telefon ile otomatik ödeme sistemi. Bu ödeme sisteminin mantığında kredi kartı veya finans bilgilerinizi telefonunuza yüklemeniz ve kasa sadece tek bir okuma ile ödeme yapabilmek bulunuyor.

459129-samsung-pay

Fakat telefonların ne kadar güvenliği olduğu tartışıladursun kullanıcı daha fazla yetki alabilmek için Root adı verilen bir işlem yaparak bu zayıf kategorisine koyulabilir sistemi de daha da savunmasız bırakıyorlar. Root yetkisi alınnan bir telefonda hiç bir şey için ekstra izin almanıza gerek kalmıyor. Genelde sistem üzerinde işlem yapan uygulamalara izin vermek ve telefonu ilk aldığınızda üretici firmanın kaldırılamayan uygulamalarını iptal etmek için kullanılıyor.

Ayrıca telefona yeni Rom ( mobil işletim sistemi) atmak içinde gerkeli bir yetki. Bağımsız olarak üretilen Romlar kullanım için kolaylık sağlasa da güvenlik için büyük açıklar ortaya çıkartabiliyor.

Samsung’da Apple paydan hemen sonra tanıttığı otomatik ödeme sistemi Samsung Pay için önemli bir uyarıda bulundu. Root yetkisi alınmış telefonlarda Samsung Pay çalışmayacak. Bu noktada anlattıklarımızı anladıysanız bağımsız geliştiricilerin bunun içinde bir yöntem bulabileceğini anlamışsınızdır. Fakat güvenliğinizden kendiniz sorumlu olduğunuz için eğer çok önemli bilgileri telefonunuzda muhafaza edecekseniz kesinlikle Root yapmayın.

Apple tarafından henüz bir uyarı gelmedi ama iPhone cihazlara da Jailbreak adı verilen bir hackleme sistemi ekleniyor ve ücretli uygulamaları bu yolla ücretsiz indirebiliyorsunuz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x