Rusya, Apple ve SAP ürünlerinin kaynak kodlarına erişim istedi

Rus hükümeti büyük bir hamle ile Apple ve SAP rüünlerinin kaynak kodlarını isteyerek casusluk araştırması için kontrol edileceğini söyledi.

Rusya uzun bir süredi Amerikan ürünü yazılımların ve cihazların casusluk üzerinde kullanılabileceğini belirtiyordu. Hoş bu ülkemizde de savunuluan bir durum. Global pazarın birbiri ile bu kadar etkileşimde bulunması casusluk için teknoloji ürünlerinin kullanılması kadar doğal bir şey olamazdı herhalde.

Tabi Apple ve SAP ürünlerinin kaynak kodlarını Rusya’ya vermeyeceğini herkes biliyor, Rusya’nın amacının Amerikan teknolojisini kendi pazarından savuşturmak olduğu da aşikar.

Reuters ajansının raporuna göre de bu kaynak kodlarının Rus yetkililere kesinlikle verilmeyeceğini de doğruladı. Bu arada hala ABD ve Avrupa, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı müdahale konusunu tartışıyorlar.

Ayrıca ilginç bir nokta daha var Rus iletişim bakanı Nikolai Nikoforov bu sorunu görüşmek üzere Apple genel müdürü Peter Engrob Nielsen ile bir araya geldi. Rus bakan ABD teknolojisinin belirtilen yeteneklerin haricinde bildirilmeyen yetenekler olduğunu iddia ediyor. Yine çok enteresandır ki bu cephe de Çin’e karşı herhangi bir yaptırım talebi olmadı. Çin üzerinden gelen hack atağının ABD’den daha çok gelmesine rağmen.. Yine merak edilen bir nokta var ki Google veya Microsoft yerine Apple’nin hedef seçilmesi.

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
metin maden

doğru bir karar. siber saldırılar küçük bir güvenlik açığından kaynaklanıp daha sonra felaketlere dönebiliyor.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x