Sadece Avustaralya’da Olabilecek Durumlar

Bir önceki Avustralya yazımdan sonra farkettim ki Avustralya’da bir çok enteresan durum var.

Bunların hepsini galeri haline getirip sizlere sunuyorum. Albümde köpek balıkları, insan yaşamı ile arada kalmış hayvanlar, örümcekler, yılanlar ve koalalar.

Galeriye geçmeden önce biraz Avustralya kıtası hakkında genel bilgi verelim.

Avustralya, anakara Avustralya, Tazmanya, Seram, Yeni Gine’nin büyük bölümü (en uç batı ve doğu bölümleri hariç), ve diğer komşu adaların bazılarından oluşan kıta. Kıta, bazen teknik kaynaklarda anakara olan Avustralya’dan ayrılması için Sahul, Avustralineya ya da Meganezya isimleriyle bilinir. İngiliz kavramındaki geleneksel yedi kıtanın en küçüğüdür. Yeni Zelanda Avustralya kıtasının bir parçası değildir, su altındaki ayrı Zelanda kıtasının bir parçasıdır. Zelanda da Avustralya da, Avustralasya ve Okyanusya olarak bilinen geniş bölgelerin parçasıdır.

Avustralya kıtası sığ denizlerle örtülü bir kıta sahanlığında uzanır. Son buzul çağının MÖ 18000 civarındaki zirvesinde deniz seviyesinin düşük olmasından dolayı kıta tek bir kara parçasından oluşmaktaydı. Son on bin yılda deniz düşük rakımlı bölgeleri sular altında bırakmış ve günümüzdeki kurak ve yarı-kurak Yeni Gine ile Tazmanya adalarını oluşturmuştur.

Ülke olarak Avustralya;

Güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney’dir.

Avustralya, 8.617.930 km² karada, 80.920 km² sularda olmak üzere toplam 8.698.850 km²’lik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır.

Wikipedia

İşte sadece Avustralya’da olabilecek durumlar

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x