Samsung Akıllı Tv Sahipleri için Uyarı!

Bir kaç gündür teknoloji bloglarında Samsung Akıllı Televizyonların ortam dinlemesi yaptığı hakkında haberler konuşuluyor. 

Bu uyarıyı Samsung kullanıcı sözleşmelerinde açıkça belirtiyor.

thedailybeast.com’un 5 gün önce yaptığı uyarıda Akıllı televizyon özelliğine sahip Samsung televizyonların ortam dinlemesi yaptığını,  “sesleri dinleyerek kelime tanıma hassasiyetinin geliştirilmesi” amacını taşıdığını belirtse de kullanıcı sözleşmesinde hassas bilgilerinizin 3.taraflarla paylaşılacağı bilgisi / uyarısı da bulunuyor.

http://www.samsung.com/tr/info/privacy/smarttv.html adresinde Hareket Kontrolleri ve Yüz Tanıma maddesi aşağıdaki gibidir.

 

  1. SmartTV’nizde, TV’nizi hareketlerle kontrol etme ve etkileşim kurma ve TV’nizdeki Samsung Hesabınızı doğrulatmak için yüz tanıma teknolojisini kullanma özelliği dâhil, bazı gelişmiş özellikleri etkinleştiren bir kamera bulunmaktadır. Kamerayı istediğiniz zamanda kapatabilir veya etkisizleştirebilirsiniz ancak kameranın etkisizleştirildiği durumlarda bu gelişmiş hizmetlerden faydalanamayacağınızı unutmayınız.
  2. Ses Tanıma özelliğini etkinleştirirseniz, sesinizi kullanarak Smart TV’niz ile etkileşim kurabilirsiniz. Ses Tanıma özelliğini sağlamak için konuşmayı yazıya çeviren üçüncü taraf hizmetine veya, size Ses Tanıma özelliklerini sağlamak için gerekli olan ölçüde, bazı ses komutları (cihaz tanımlayıcılar ve cihazınız ile ilgili bilgiler dâhil) iletilebilir. Samsung, ayrıca, size Ses Tanıma özelliklerini sağlayabilmemiz ve özellikleri değerlendirmemiz ve geliştirmemiz için ses komutlarını ve ilgili metinleri toplayabilir ve cihazınız da bunları kaydedebilir. Konuştuğunuz kelimelerin kişisel veya diğer hassas bilgiler içermesi halinde söz konusu bilgilerin Ses Tanıma özelliğini kullanımınız yoluyla üçüncü taraflara iletilecek veriler arasında olacağını lütfen unutmayınız.
  3. Ses Tanıma özelliğini etkinleştirmezseniz, önceden tanımlanmış bazı ses komutlarını kullanarak TV’nizi kontrol edebilseniz dahi, interaktif ses tanıma özelliklerini kullanamazsınız. Samsung konuştuğunuz kelimeleri toplamayacaktır ancak ilgili özelliğin performansını değerlendirip geliştirmemiz açısından ilgili metinleri ve diğer kullanım verilerini toplamaya devam edebilir.
  4. Ses Tanıma veri toplama özelliğini “Ayarlar” menüsüne giderek istediğiniz zaman etkisizleştirebilirsiniz. Ancak bu durumda tüm Ses Tanıma özelliklerini kullanamayabilirsiniz.

samsung-sozlesme-uyarisi

Kaynaklar:

BBC

Daily Beast

Ekşisözlük

Samsung Akıllı Tv Sözleşmesi İngilizce

Samsung Akıllı Tv Sözleşmesi Türkçe

Konu ile ilgili diğer haberler

http://www.radikal.com.tr/teknoloji/samsung_tvler_bizi_mi_dinliyor-1289798

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x