Samsung Galaxy Edge Yorumları ve Galaxy Note 4 Karşılaştırması

Galaxy Edge yeni bir oyun kurucu olarak piyasaya çıktı ve ekstradan ödeme yapmanız için hiç bir engel yoksa Galaxy Note yerine almanız için hiç bir engel yoktur.

Kavisli ekranı ile muhteşem bir karizma duruşlu olan Galaxy Edge, AMOLED ekranın nimetlerini kullanırken kenar ekranında da telefonununuza sayfalarca yeni özellik getiriyor. Üstelik bu işlemleri yaparken performanstan da hiç bir şey kaybetmiyor.

note-edge

Peki Galaxy Note ile Note Edge arasında ne gibi farklar bulunuyor?

Galaxy Note 4 ve Note Edge arasında gözüken farklardan hariç özellik olarakta bir çok fark bulunuyor. Note 4 Edge 82.4 x 151.3 x 8.3 mm ölçülerinde iken Galaxy Note 78.6 x 153.5 x 8.5 mm değerlerini sunuyor.
Edge LTE 6 teknolojisi kullanırken Note 4 LTE 4 kullanıyor.

note-4-vs-note-edge

Note Edge kavisleri sebebi ile 5.6 inç ekrana sahipken Note 4 5.7 inç olarak ekranını kullanıyor. 0.1 inç için kenar ekranın yararı ile tartışılamaz. Note Edge 3000mAh pili var. Note 4 ise 3220mAh pile sahip.

note-edge-display

Kavisli Kenar Ekran

Fiziksel olarak kavisli ekrana alışmak biraz sürecektir. Edge üzerindeki AMOLED keran kenara doğru geldikçe aşağıya düşüş şeklinde kavis alır. Bu kavis kısmı 2,560 x 160 piksel çözünürlüğe sahip. Bu ekranı en çok kullanılan fonksiyonlar için kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bütün uygulamalar kenar ekrana eklenebilir. Ayrıca kullanışlı uygulamalarda var. Mesela 4 inçe kadar ölçmek için cetvel gibi kullanabilirsiniz.

note-edge-lefties

Açıkçası cihaz solaklar için tasarlanmamış fakat kenar ekranını 180 derece çeviremek için bir menü eklenmiş. Tabi telefonu çevirdiğinizde fiziksel butonlar yukarı gelecek ama yine de düşünülmüş.

note-4-vs-note-edge-2

Pil Ömrü

Hem kenar ekranı hem de Galaxy Note 4’e göre daha küçük bir batarya kullanması pil konusunda biraz sıkıntı yaşatabilir. Ama tam bir günü çıkartacağı kesin. Note 4 gibi Note Edge’de 30dk içinde %50 pil dolumu yapar.

Daha iyi pil ömrü sunan Android cihalzar var mı? Kesinlikle var ama şarj etme konusundaki hızı bu eksiği giderebilecek türden.

Konuyu Bağlarsak;

Samsung Galaxy Note Edge iyi bir telefon mudur? Bunun cevabını şu an net değil. Bir kaç gün önce piyasaya giren Edge, 2700 TL gibi büyük bir rakamdan satılıyor ve yanında herhangi bir hediye gelmiyor. (Diğer ülkelerde vardır) Sınırlı sayıda ve özel üretim bahanesi ile bu fiyatın savunulduğunu da ekleyebiliriz.

Kenar ekran olmazsa olmaz bir özellik olmadığı için, yazımızın başında söylediğimiz gibi eğer Note ile arasındaki 400 TL ‘lik fark sorun eğilse Note4 yerine Note Edge alın.

Artılar
Yenilikçi kavisli ekran
Bildirimlere hemen ulaşma
Kenar kısayollarına uygulama ekleyebilme

note-edge-metre

Eksiler
Tutuş biraz garip hissetirebilir
Solaklar için güzel bir deneyim sunmuyor
Galaxy Note 4’ten daha kötü pil ömrü sunuyor

10 Mart 2015 Güncelleme: Galaxy S6 Edge tanıtıldı, bizce bakmanızda fayda var.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x