Samsung Galaxy Note 7 Sahiplerinin Yapması Gereken 16 İşlem

8. Yeni temalar kullanın

galaxy-note-7-temalar

Mobil telefonlarda yeni tema destekleri oldukça fazlalaştı. Android en güçlü yanlarından biriside cihazın her noktasını özelleştirebirmek. Duvar kağıdı, simgeler ve sesler gibi bir çok özelliği değiştirebilirsiniz.

Ana ekranda boş bir yere uzun süre basılı tutun
Temaları tıklayın
Önceden yüklü temelardan birisini seçin veya Tema Mağazasını ziyaret edin
Beğendiğiniz temayı seçin ve indirin
Temayı yükleyebilir ve değiştirebilirsiniz

9. Ekran kapalı konumda not alın

galaxy-not-e7-always-on-display

S pen den biraz daha bahsedelim. Sonuçta Note model bir telefon aldınız. S-pen in önceki modellerde bulunmayan bir özelliği de kapalı ekranda not almak özelliğidir. Aklınıza gelen bir notu anında not alabilirsiniz.

Ayarlar > S-pen
Kapalı ekranda not alma açık oldup olmadığını kontrol edin
Hepsi bu

Ekran kapalı iken S-PEN i çekin ve siyah not defteriniz karşınızda. Yazı veya karalamadan sonra alt kısımdan kaydedebilirsiniz.

10.  S-PEN uygulamalarına hızlı erişim

note-7-spen-ayarlari

S-PEN in bir başka büyük özelliği ekrana dokunmadan çalışabilmesi. Bu özellikle en sevdiğiniz uygulamalara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Ayarlar > S-pen
Hava komutu
Kısayol seçin ve ardından 3 uygulama seçin
S pen her kaldırıldığında bu 3 uygulamayı göreceksiniz

11. Kenar ekrana sevdiklerinizi ve uygulamalar ekleyin

note-7-kenar-ekran-ayarlari

Farkettiğiniz gibi Note 7’nin iki yan kenarı da kavisli. İki kenarı da kavisli olan ilk Samsung Galaxy Note 7 serisi telefon. Bu kenarlardan birisi oldukça faydalı. Uygulamalar ve sevdiğiniz kişileri eklemeniz için kullanabiliyorsunuz.

Ekranın kenarını kaydırın

Kişileri veya uygulamaları görene kadar bekleyin

+ Ekle butonuna tıklayın veya + Kişi ekleye basın

Bir uygulamayı ya da kişiyi kaldırmak için uzun süre basılı tutun

Sürükle bırak sistemi ile seçimlerinizin yerlerini değiştirebilirsiniz.

12. Telefonunuzu tek elle kullanın

tek-elle-note-5-kullan

Galaxy Note 7 büyük bir telefon. Daha önce Phablet kullanmayanlar için alışma süreci gerektirir. Tek elle not almak için ağır kalabilirsiniz. Aşağıdaki ayarlarla bunu aşabilirsiniz.

Ayarlar > Ekran > Tek elle çalıştırma
Daha sonra seçeneklerden keyfinize göre ilerleyin

13. Hızlı ayarları kontrol edin

note-7-hizli-ayarlar

Samsung hızlı ayarları ilk entegre eden markalardan birisi oldu. Note 7 ile bir çok hızlı ayar özelliği de gelmiş oldu. Bunların arasından en çok kullanmak istediklerinizi ayarlayabilirsiniz.

Bildirim çubuğunu aşağıya çekin
Sağ üst köşede düzenlemeye basın
Sürükle ve bırak yöntemi ile kısayolları ayarlayın

14 – Gizli menüden hız artışı alın

note-7-gelistirici-secenekleri

Bu menüde anlatacağımız komutlar bütün Android telefonlar için geçerli diyebiliriz.

Animasyonlar bütün telefonlar için fabrika çıkışında biraz hantal gelebiliyor. Bu animasyon geçişlerindeki efektleri kendiniz gizlinmiş menüden yapabilirsiniz. Aslında bu menünün gizli olmasının sebebi telefona istemediğiniz durumları yaşatma ihtimali olduğu içindir. Menünün asıl ismi Geliştirici Seçenekleridir.

Galaxy Note 7 Geliştirici Seçenekleri nasıl aktif edilir

Ayarlar > Cihaz Hakkında
Build numarasını bulun ve 7 kere tıklayın
Geliştirici seçenekleri açılıyor ve açıldı gibi uyarılar alacaksınız
Açıldıktan sonra bulunduğunuz menüden geriye gidip yeni gelen Geliştirici Seçenekleri menüsünü açın
Pencere animasyon ölçeğini bulun ve beğeninize göre hızları ayarlayın. 3 seçenekte fabrika çıkışı 1x olarak gelir. Bunu 0,5x yapmanızı öneririz. LG G3 üzerinde hepsini kapatıyorum. (Malum yazılım sorunları) Siz ayarları arttırıp azaltıp aradaki farklara bakabilirsiniz.

15. Pil ömrünü optimize edin

ultra-power-pil

Herhangi bir akıllı telefonun en önemli sorunu pil ömrüdür. Telefonunuz zamansız bir anda şarjı bittiğinde yapacağınız pek bir şey kalmıyor. Ayrıca Samsung Note 5′ e göre Note 7 üzerinden pil kapasitesini arttırdı. Ne kadar artarsa artsın bir akıllı telefonu her zaman tok tutamazsınız.  Pilinizi daha uzun süre tutabilmek için yapmanız gerekenler;

Güç tasarruf modunu etkinleştirin
Pil tasarrufu için en etkin yol yerleşik Ultra Güç Tasarruf Modu. Bu mod aktif olduğunda telefon siyah beyaz bir arayüzde açılır ve bir çok arka plan etkinliği devre dışı kalır. Hala arama yapmak, mesaj göndermek gibi özellikler ise aktif kalacak.

Biraz daha insaflı pil tasarruf modu da var. Ekran parlaklığı aşırı düşerve işlemci biraz daha yavaş çalışacaktır. Bu modda açılması için şarj durumunu %50 ile %15 arasına ayarlayabilirsiniz.

Bu modları aktifleştirmek için Ayarlar > Pil menüsünü takip edin. Her iki seçenekte ekranın üst kısmında bulunmaktadır.

Saf siyah duvar kağıdı kullanın

Pil tasarrufu için artık geleneksel olarak siyah duvar kağıdı kullanılıyor. Smasung AMOLED ekranı siyah ekran için çok daha az pil tüketecektir. Dilerseniz karanlık temelarda kullanabilirsiniz.

16.  SD Kart yuvasının geri dönüşünü kutlayın

note-7-sd-kart

Samsung bir önceki modelde sd kart yuvasını kaldırdı fakat gelen tepkiler sonrası tekrar Sd Kart yuvasını telefona entegre etti. Hafızanız ne akdar olursa olsun ihtiyacınız olabilir. Kullanabileceğiniz bazı sd kart modelleri.

Kingston 16GB microSD
Samsung 32GB microSD
SanDisk Ultra 64GB microSD
SanDisk Ultra 128GB microSD
2SanDisk 200GB microSD

Ayrıca bulut çözümlerle sd kart satın almadan sıkıntınızı giderebilirsiniz fakat buluttaki dosyalarınız için sürekli internete ihtiyacınız olacak. Google Drive, One Drive ve Dropbox ücretsiz alanların haricinde bir kaç dolara yüklü alanlarda sunmaktadırlar.

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Falale

Note 7 güzel telefon da yani bu paraya alınır mı? bence değmez, benim hayatımı kolaylaştıracak bir özellik sunmuyor. zaten standart bir akıllı telefon ile çoğu özelliklere sahibim. iphone desen hala kocaman kasaya daracık ekran sığdırıyor. telefonları iyice eskitmeden yeni telefon almak yok 🙂

not: Galaxy note 3 kullanıyorum

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x