Samsung Galaxy S Serisi Telefonların Evrimi (infografik)

Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge piyasaya sundu. Artık son cihazlarla beraber plastik kasada terkedilmiş oldu.

Peki ilk Samsung S serisi telefondan itibaren Samsung’un bu nadide amiral gemisi telefonların evrimi nasıl gerçekleşti?

2010 yılında bir cesaret örneği gösterip Samsung Galaxy S telefonu ile piyasaya çıktı. İlk model 4 inç ekrana sahipti ve zamanına göre oldukça güçlü bir işlemci taşıyordu. 5MP Kamerası ile iPhone’a rakip olacaktı fakat beklenen başarıyı gösteremedi.

2011 yılında ise Samsung Galaxy S2 MWC etkinliğinde tanıtılırken yılın telefonu seçilecekti. Telefonda çift çekirdekli işlemci vardı ve Android Gingerbead 2.3 sürümüne sahipti.

Daha sonra en önemli değişiklik olarka gösterilen Super AMOLED ekranlı, Android 4.0 Ice Cream kullanan Samsung Galaxy S3 sessizce piyasaya girdi. Bu telefon iki hafta içinde 9 milyon adet sattı ve daha sonrada siparişler gelmeye başladı. İşte bu 2012 yılında Android ve Samsung markaları birbirinden ayrılmaz ikiliyi oluşturdular.

1 sene sonra 2013 yılında Galaxy S4 piyasaya çıktı ki Galaxy S3 kullanıcıları bundan hiç hoşnut kalmadılar. İki telefon arasındaki teknoloji farkı çok fazlaydı. Snapdragon 600 işlemci setini kullanan telefon Android 4.2 Jelly Bean kullanıyordu. 2GB RAM’i vardı ve Full HD çözünürlüğe sahip Super AMOLED ekranı bulunuyordu. Samsung Galaxy S4 40 milyona det sattı ve Android’in pazar payını %65’e çıkardı.

2014 yılında gelen Samsung Galaxy S5, istenilen satış rakamlarına ulaşamadı. En çok eleştirildiği kısım ise telefonların plastik kasaya sahip olmasıydı. En büyük rakibi iPhone’un yanı sıra diğer markaların amiral gemisi telefonları da metal çerçeve kullanıyordu. 2014 yıl sonunda pazar payında azalma ve beklenen kar oranından düşüşler gelmeye başlamıştı.

Galaxy S5’ten sonra kullanıcılarını dinlemek zorunda kalan Samsung bu yıl Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’yi tanıttı. Bir yerine iki amiral gemisi telefon ile gelen Samsung sonunda aradığı ivmeyi tekrar yakalacak telefonu bulmuştu. Tam 20 milyon ön sipariş aldı. Bu siparişlerin 15 milyonu iki kenar ekranı da kavisli olan Galaxy S6 Edge’ye aitti.

İşte bu evrimin infografik halini aşağıda görebilirsiniz.

Samsung Galaxy S Serisinin Evrimi (Infographic)

samsung-galaxy-s-infographic

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x