Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus ile ilgili sorunlar ve çözümleri

Bu yazıda Galaxy S8 ile Galaxy S8 Plus sorunları ve çözümleri sunulacaktır. Sayfa güncellenebilir, geri gelmenizde fayda var.

Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus çerçevesiz telefonlar olarak oldukça şık tasarıma sahiptirler. Özellikle ön ekranda buton bulunmaması telefonun cazibesini arttırıyor. Sağlam bir metal üzerine yekpare cam ile sunulan telefon ülkemizde de pahalı fiyatına rağmen rağbet görüyor.

Galaxy S8 serilerinde ön kısımda, ana menü butonu ve Samsung logosu bulunmuyor. Bu şirket normlarından uzak bir hareket. Parmak izi tarayıcısının yeri ve Bixby pek alışıldık Samsung işleri değil. Fakat bu yeniliklerle beraber en iyi akıllı telefonlardan birisi haline geldiler.

Samsung Galaxy Note 7 fiyaskosundan sonra, Galaxy S8’in en ince telefonlardan birisi olması şaşırtıcı oldu. Bunların yanı sıra telefonun tanıtımından bu yana bazı sorunlarda baş gösterdi. Bu tip sorunlar her model akıllı telefon kullanıcısın karşısına gelebilecek sorunlardır. Şans eseri patlama sorunun olmaması da sorunların çok büyütülmesine yol açmadı.

Samsung Galaxy S8 sahiplerinin karşılaştığı bazı sık karşılaşılan sorunlardan bazılarını topladık ve bunları nasıl düzeltebileceğimiz konusunda potansiyel çözüm önerileri sunuyoruz.

Feragatname: Her Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus telefonu bu sorunlardan muzdarip olmayacaktır ve bu sorunlardan hiçbirine rastlamamanız muhtemeldir.

1 – Ekranda kırmızı renk tonu

Oldukça fazla kullanıcı, telefon ekranında kırmızı bir ton ile karşılaşmaya başladı. Bu sorun herhangi bir uygulama kaynaklı gözükmüyor.

Olası çözümler: Samsung bu sorunun farkında ve bu sorun ile ilgili yazılım güncellemesi de yayınladı. Güncelleme alana kadar görüntü ve renk ayarlarına gidebilir ve ekran daha iyi görünene kdar ayarlama yapabilirsiniz.

Bunun yazılım mı yoksa donanım olduğu konusunda çelişkili raporlar mevcut. Güncelleme ile sorununuz çözülmez ise telefonun değişimini istemeniz uygun seçenektir.

2 – DQA durdu hata iletisi

Bu hata Device Quality Agent’ın sürekli sebep olmaksızın bir hata mesajı göstermesi durumudur. Genelde cihaz başladıktna sorna hatayı verir. Bu uygulama cihazınızın WiFi bağlantısının nasıl kullanıldığı izlemek için tasarlanmıştır.

Olası çözümler: Bu sorun Samsung tarafından kabul edildi. Yine bu sorun çin de bir güncelleme yayınlandı.
Güncellemeyi henüz almadıysanız DQA uygulamasını kapatmaya zorlayabilir veya kablosuz bağlantıyı kesebilirsiniz.

3 – Otomatik döndürme çalışmıyor

Bazı kullanıcılar otomatik ekran döndürme işlevinin ayarlarda etkin olmasına rağmen çalışmadığını raporlamış.

Olası çözümler: Kötü niyetli bir 3. taraf uygulaması bu soruna neden olabilir. Bu sorunun son uygulama yüklemelerinden sorna geldiğini farkettiyseniz cihazı güvenli modda açın (nasıl yapıldığını öğrenmek için sayfanın altına bakın) ve sorunun devam edip etmediğine bakın. Düzelmediyse son yüklenen uygulamaları teker teker silerek kontrol edin.

Bu ivme ölçer yani G-sensörü sorunu olabilir. GPS ve durum araç kutusu gibi bir uygulama indirin ve sensörleri yeniden kalibre edin. Eğer donanım sorunu olduğu ortaya çıkarsa değişim talep edin.

Bazıları için geçici bir çözüm; Google Play’den Rotation Control uygulamasını indirin. Bu uygulama ekran döndürme işlevi için manuel yetki verecektir.

4 – Google Launcher çalışmıyor

Samsung Touchwiz arayüzü herkes için uygun değildir ve bu sebeple kullanıcılar 3. parti launcherlar kullanmak siteyebilirler. Launcher uygulamaları telefonunuzun ara yüzünde değişiklik yaparlar. Galaxy S8 üzerinde Nova Launcher sorunsuz çalışmasına rağmen Google Launcher çalışmıyor.

Olası çözümler: Bahsettiğimiz gibi Nova Launcher kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sorun güvenli klasör sorunu gibi gözüküyor. Google Launcher kullanabilmek için bunu kaldırmanız gerekebilir. Güvenli klasör olmadan tamamsanız tamamen kaldırın ve tekrar deneyin.

Google Launcher güncellemesi ile de zamanla bu sorun çözülebilir. Google Launcher stok Android sürümlerde gelen arayüzün aynısıdır.

5 – Bildirimler gecikiyor

Bazı kullanıcılar bildirimlerin gerçekleşmediğini veya geciktiğini belirtiyorlar.

Olası çözümler: Bu sorun Samsung ile ilgili değil Android 7 ile alakalı olabilir. Pil ayarlarından optimize seçeneğine gidin ve bildirimi geciken uygulamayı seçerek optimizeden çıkarın.

6 – Android Auto sorunları

Bazı kullanıcılar Android Auto ile aracın eşleşmesinde sorunlarla karşılaşıyor. Cihaz araba ile eşleşse bile Spotify gibi bazı uygulamalar çalışmıyor.

Olası çözümler: Bunun düzelmesi için Android Auto kurulum işlemini kadlırıp tekrar yüklemeniz gerekiyor. Başka uygulamalarda varsa öncelikle Android Auto’yu kurun sonra tekrar bağlanmayı deneyin.

7 – Bağlantı sorunları

Wi-Fi ve Bluetooth sorunları genellikle yeni bir akıllı telefon alırken ortaya çıkar ve Galaxy S8’de bir istisna değildir. Hem Wi-Fi hem de Bluetooth sorunları sürekli olabilecek sorunlardır. Yine de cihazın Kore sürümlerini etkileyen Wi-Fi ile ilgili belirli bir sorunun olduğunu ve Samsung’un bir güncelleme yayınladığını unutmayın.

Kablosuz sorunları:

Cihazı ve modemi en az 10 saniye süreyle kapatın ve sonra tekrar bağlanmayı deneyin.

Ayarlardan güç tasarrufu seçeneğinin kapalı olduğuna emin olun.

Wi-Fi analizer ile kalabalık bir ortamda olup olmadığınızı test edin ve kanal değiştirin.

Ayalar > Kablosuz ayarlarından bağlantı noktasını basılı tutun ve unut diyerek kaldırın. Sonra tekrar deneyin.

Modem sorunları için internet sağlayıcınız ile görüşün.

Bazı kullanıcılarda, Hotspot 2.0 özelliğini devre dışı bırakarak Wi-Fi ile ilgili birçok sorunun çözüldüğü görülüyor.

Bluetooth sorunları:

Aygıt ve araç için üreticinin el kitabına bakın ve bağlantılarınızı sıfırlayın.

Ayarlar’a gidin ve Bluetooth önceki tüm eşleştirmeleri silerek sıfırdan tekrar deneyin.

8 – Tek seçeneğin bir yazılım güncelleştirmesini beklemesi gereken sorunlar

Bazı sorunların çözümü yok ve yeni güncelleme gelmesini beklemek durumundasınız.

Bixby çalışmıyor.( Bu sorun için Bixby düğmesine daha hızlı basmayı deneyin.)

Rasgele yeniden başlatmalar.

Kablosuz şarj çalışmıyor.

Yüz tanıma özelliği kolayca aldatılabiliyor. Yüz tanıma kilidinin, bir kullanıcının fotoğrafı kullanırken bile çalışabileceği keşfedildi.

Format ve günvceli modda açma işlemleri

Soft Reset:

Güç düğmesini basılı tutun ve ses kısma tuşunu aynı anda yaklaşık 10 saniye boyunca cihaz kapanana kadar basılı tutun. Bu, ekran yanıt vermediğinde çalışır.

Hard Reset:

ihaz kapalıyken, ses seviyesini artırma tuşunu, ana düğmeyi ve güç düğmesini aynı anda basılı tutun.
Samsung logosu göründüğünde güç düğmesini bırakın, ancak ses açma ve ev düğmelerini basılı tutmaya devam edin.
Android sistem kurtarma ekranı göründüğünde, tüm düğmeleri bırakın.
Seçimi “veri sil / fabrika ayarlarını sıfır” olarak değiştirmek için ses kısma düğmesini kullanın ve kabul etmek için güç düğmesine basın.
Seçimi “Evet – tüm kullanıcı verilerini sil” seçeneğine getirmek için ses kısma düğmesini kullanın ve güç düğmesine basın.
Sıfırlamanın bitmesini bekleyin. Sonunda “Şimdi sistemi yeniden başlat” isteneceksiniz. Devam etmek için güç düğmesine basın.
Telefon açıksa, Ayarlar’a gidin – Yedekle ve sıfırla – Aygıtı sıfırla – Her şeyi Sil .

Önbellek bölümünü silme:

Cihaz kapalıyken, ses seviyesini artırma tuşunu, ana düğmeyi ve güç düğmesini aynı anda basılı tutun.
Samsung logosu göründüğünde güç düğmesini bırakın, ancak ses açma ve ev düğmelerini basılı tutmaya devam edin.
Android sistem kurtarma ekranı göründüğünde, tüm düğmeleri bırakın.
Seçimi “önbellek bölümünü sil” seçeneğine getirmek için ses kısma düğmesini kullanın ve kabul etmek için güç düğmesine basın.
Önceki menü döndüğünde yukarı çıkın ve “Şimdi sistem yeniden başlat” ı seçin.

Güvenli Modda Önyükleme:

Cihaz kapatıldığında, cihazı tekrar açın ve bir “Güvenli Mod” düğmesi görünene kadar ses kısma düğmesine basın ve basılı tutun. Cihazınızı Güvenli Modda önyüklemek için bu düğmeye dokunun.

Elimizden geldiğince Samsung Galaxy S8 ve Plus sorunlarını anlattık. Çoğu sorun yazılım güncellemeleri ile kolayca düzelebiliyor. Amiral gemisi bir telefonun bu kadar sorun yaşaması çok iyi gözükmese de krnoik bir sorun olmaması da iyi.

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x