Samsung Gear VR Sanal Gerçeklik Gözlüğünü duyurdu

Samsung bu son hareketi ile giyilebilir teknoloji ürünlerinde ne kadar ciddi olduğunu gösterdi. Sanal kulaklık (ya da sanal gözlük henüz tam isimlendiremedik) üzerine yapılan çalışmalar konsept dahilinde olduğunu düşünüyorduk fakat Note 4 tanıtımında kendini göstermesi bu tarz bilimkurgu ürünlerinin tüketiciye sunulmasına çok az bir zaman kaldığını gösterdi.

Gear VR, VR ismini Oculus VR’dan alıyor. Adını Kickstarter kampanyasında duyuran Oculus Rift, bilgisayar oyunları piyasasında etkin isimlerinden John Carmack ve ABD’li girişimci Palmer Luckey tarafından geliştirilmektedir. 2014 yılında kullanıma sunulması bekleniyordu fakat bu son Samsung haberi durumu biraz karıştırdı.

gear vr carmack

Ayrıca Oculus VR şirketini Facebook, 400 milyon$ nakit para ve 23.1 milyon adet hisse senedi karşılığında (toplam 2 milyar dolar) satın almıştır.

2012 yılında Kickstarter’da tanıtımı yapılan ürünün 250.000$ talebi olmasına karşılık 1 saat içinde 1 milyon dolar barajını geçmiştir ve 300$ üstünde ödeme yapanlar Oculus Rift Developer Edition’a sahip olmuşlardır.

Genel olarak cihaz 7 inçlik Lcd ekran insan gözünü taklit ederek bir gözlük gibi kullanılır. Şimdiye kadar hdmi çıkışı ve ses çıkışıo bulunmayan cihazın kendi SK’sının geliştirilmesi bekleniyordu.

GEAR VR

Samsung’un bu duyurusu ise eksik kalan yanlarını Gear VR’ın tamamladığını düşünüyoruz.

Gear VR Note 4 sensörleri kullanan bir cihaz olacak. Sanal dünya ileg erçek dünya arasında anında geçiş sağlayabilecek. 3.parti yazılımlar için VR SDK sistemi gelecek ve üreticiler kendi uygulamalarını geliştirebilecekler.

gear vr app market

GEAR VR’ın fiyatı 200 euro olacak. Beyaz olarak gelecek ürün 250 euro gibi bir fiyatla Samsung GAMEPAD denetleyici paketi sunulacak.

gear vr cinema

www.oculus.com/blog/ adresinde Oculus VR hakkında bilgi alabilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x