Spam SMS ve Mail yasası meclisten geçti

2 yıldır beklemede olan izinsiz mail ve sms gönderimini kısıtlayan yasa mecliste kabul edildi.
Yeni yasaya göre izinsiz mesaj gönderimi bin liradan beş bin liraya kadar belirtilen tutarlarda cezalandırılacak. Mesaj gönderilen kişi sayısı birden fazla olursa ceza miktarı katlanacak.

2 yıl önce tasarlanmaya başlayan yasadan sonra büyük kurumsal firmalar yasa onaylanmadan müşterilerinden onay almaya başlamışlardı. Tabi onay alırken size fırsatlar sunacağız gibi süslü kelimeler kullanıyorlar. Bu durumu nasıl lanse ederlerse etsinler yasaya göre, mesaj almak istemediğinizi bildirdiğiniz taktirde 3 iş gününde mesaj gönderimini bırakmaları gerekiyor. Bu iletiler esnaf ve tacirlere ise önceden onay alınmaksızın gönderilebilecek.

İndirim, hediye gibi promosyonlarda ise şartlar açıkça belirtilecek. Halen bir çok radyo ve televizyon kanalında sms ve aramalar üzerinden milyonlarca lira kazanan firmalar bu promosyonların şartlarını kolayca ulaşılabilir yapmak zorunda kalacaklar.

Umarız, size 3 ay tv paketi hediye ediyoruz diyerek canlı yayında çok kolay bir soru sorup gelen cevapların hepsinin yanlış olduğunu belirterek gelen aramalar ve sms ler üzerinden para kazanan radyo kanallarında programları sona erecek.

Verileriniz paylaşılmayacak

Aracı hizmet sağlayıcılar (alışveriş siteleri) hizmet sundukları elektronik ortamı kullanan gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmek, bu içerik ve içeriğe konu mal veya hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak. Ancak hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar, yasa çerçevesinde yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacaklar. Kişisel veriler ilgili kişinin onayı olmaksızın üçüncü kişilere iletilemeyecek ve başka amaçlarla kullanılamayacak. 1 Mayıs 2015’te yürürlüğü girecek yasayla getirilen kurallara uymayanlara bin liradan 15 bin liraya kadar para cezası uygulanacak.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x