Spotify Yükselen Müşteri Grafiğine Rağmen Zarar Ediyor

Önde gelen abonelik ile şarkı dinleme platformu Spotify 2014 yılında ücretli aboneleri ile beraber %45 büyüdü fakat zarar etmeye devame diyor.

Hızla büyürken para kaybetmek

$1.22 milyar dolar sanatçılara ödeme yapan şirket 197 milyon $ zarar etti. 58 ülkede hizmet veren Spotify abonelik modeli ile 30 milyon adet şarkıyı kullanıma sunuyor. Reklamlarla beraber ücretsiz abone olabildiğiniz Spotify reklamsız müzik dinlemek için ayda 10$ ödemeniz gerekiyor. Türkiye’den de çok fazla talep gören Spotify 45 milyon kullanıcıya ulaşmasına rağmen zarar etmesinin sebebpleri henüz bilinmiyor.

Şirket gelirinin %91’ini reklam oluşturuyor.

Geçen yıl Taylor Swift, Spotify ile olan anlaşmasını fes etmişti. Bu anlaşmanın bozulmasına etken sebep ise ücretsiz olarak üyelik modeli vermesi oldu. Sadece Taylor Swift değil üst düzey müzik şirketlerinin yöneticileri de Spotify’i bu iş modeli yüzünden eleştiriyor.

Spotify’nin en büyük rakipleri arasında Deezer, Rhapsody ve Google Play bulunuyor. Ayrıca şirket Tv ağları için diğer ortaklarla görüşmelerini sürdürüyor ve video izleme özelliğini aktif edecek.20 Mayıs tarihinde ise konu ile ilgili açıklama yapılması bekleniyor.

Kaynak: nytimes

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x