Tablet Pc kullanan çocuğunuzu içerik filtrelemesiyle koruyun

Yaş sınırı olamadan artık her çocuğun elinde ya tablet pc ya da akıllı telefon var. Yetişkin aile bireylerinin cihazlarıyla anlık olarak haşır neşir oldukları gibi gelişme çağındaki çocukların sahip olabildiği bu süper oyuncaklarda yetişkin içerikler de mevcut.  Bunun için Android yazılımlarda küçük bir güvenlik önlemi var.

İÇERİK FİLTRELEMESİ NEDİR?

Cihazınızda indirilebilecek uygulama türlerini denetlemek için içerik filtrelemesi ayarlayabilirsiniz.

İçerik filtrelemesinin nasıl ayarlanır?

  • Google Play Store uygulamasını açın.
  • Google Play Store simgesi > Ayarlar’a dokunun.
  • “Kullanıcı denetimleri” altında, İçerik filtrelemesi’ni seçin.
  • Filtrelerinizi seçin.
  • Tamam’a dokunun.

android-martker-içerik-filtrelemesi
Ayarlarınızı değiştirdikten sonra, filtre ayarlarınızda istenmeyen değişiklikler yapılmasını önlemeye yardımcı olması için 4 haneli bir PIN oluşturmanız ve girmeniz istenir. İki kere ardarda şifreyi girdikten sonra cihazınız filtrelenmeye başlar. Filtreyi iptal etmek istiyorsanız bu şifreye tekrar ihtiyacınız olacak.

Derecelendirme türleri nelerdir?

android-martker-içerik-filtreleme

HERKES

Bu kategorideki uygulamalar, kullanıcının konum verilerini toplayamaz veya rahatsız edici herhangi bir malzeme içeremez. Uygulamalar kullanıcı içeriğini paylaşamaz veya sosyal özellikler içeremez.

DÜŞÜK OLGUNLUK YETERLİ

Bu kategorideki uygulamalar fazla sert olmayan çizgi filmler veya fantezi düzeyde şiddet ya da potansiyel olarak rahatsız edici diğer içerikleri kapsayabilir. Uygulamalar, konuma özel bilgiler sağlamak veya kullanıcı deneyimini farklı şekillerde iyileştirmek amacıyla kullanıcının konum verilerini toplayabilir, ancak bu verileri diğer kullanıcılarla paylaşamaz. Uygulamalar bazı sosyal özellikler içerebilir, ancak kullanıcıların birbirlerini bulup iletişim kurmasına izin verme konusuna odaklanamaz.

ORTA DERECEDE OLGUNLUK GEREKTİRİYOR

Bu kategorideki uygulamalar cinsel göndermeler; yoğun fantezi ya da gerçekçi şiddet; küfür veya kaba mizah; uyuşturucu madde, alkol ve tütün kullanımına yönelik göndermeler; sosyal özellikler ve kumar simülasyonları içerebilir. Uygulamalar, kullanıcının konum bilgilerini, kullanıcıdan izin almak koşuluyla paylaşmak veya yayınlamak üzere toplayabilir.

YÜKSEK OLGUNLUK GEREKTİRİYOR

Bu kategorideki uygulamalar sık düzeyde cinsel içerikli, müstehcen örnekler; görsel olarak rahatsız edici şiddet; sosyal özellikler; kumar simülasyonları; ve ileri düzeyde alkol, tütün ve uyuşturucu madde göndermeleri içerebilir veya bu tür konulara yönelik olabilir. Uygulamalar, kullanıcının konum bilgilerini, kullanıcıdan izin almak koşuluyla paylaşmak veya yayınlamak üzere toplayabilir.

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
XLERAOY

Ebeveynler bu işlemi mutlaka kendi telefonlarında da yapsın. Google market üzerinde yetişkin uygulama sayısı hiç de az değil.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x