Tablet PC’ler Yaygınlaşıyor

IDC tarafından dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre tablet kullanımı son zamanlarda bir hayli artmış durumda. Yapılan analize göre tablet satışları bu yıl yüzde 9 artış gösterdi. Ayrıca 117.1 milyon tabletin de satılmak üzere hazır olduğu belirtiliyor.
Satışına iyi başlayan ve yaz boyunca oldukça iyi bir ivme yakalayan Google’ın tableti Nexus 7 etkinliğine devam etmekte. Google’ın da hisseleri bu sayede geçen çeyreğe göre yüzde 1.2 artış göstermiş oldu. IDC tarafından yapılan tahminler doğrultusunda 2013 yılındaki toplam tablet satışı 165.9 milyona kadar ulaşacak. 2016 yılıyla beraber ise 261.4 milyonu bularak tabletlerin dünya çapında yaygınlaşması bekleniyor.
Listenin başını iPad çekiyor
Piyasadaki tabletlere bakıldığında bu yıl da beklendiği gibi Apple’ın ürünü olan iPad üstünlüğünü sürdürüyor. iPad’in fiyatının da emsallerine göre uygun olması ve Apple kalitesinde olması bunun başlıca nedeni olarak gösteriliyor.
Her ne kadar iPad, tablet piyasasındaki ipi göğüslemiş olsa da diğer ürünlerin de başarılı olması için yeterince fırsat var. Microsoft’un yeni Windows tabanlı Surface tabletleriyle birlikte her gün daha farklı ve yeni bir şekilde karşımıza çıkan Android tabletlerinin zamanla iPad’e kafa tutacak güce geleceği tahmin ediliyor.
iPad, 2011 yılında piyasada yüzde 57.2’lik bir üstünlüğe sahipken bu yıl gücüne güç katarak yüzde 59.9’a kadar yükselmiş durumda. Android ise geçtiğimiz yıldan bu yıla yüzde 38.9’luk orandan yüzde 35.3’e kadar düştü.
IDC analistlerine göre iPad’in hisseleri değerini koruyarak arttırmaya devam edecek. iPad’in 2013 yılında yüzde 60’ları geçmesi beklenirken buna bağlı olarak Android’in de yüzde 32.7 civarlarına düşmesi ön görülüyor. Analistlere göre 2016 yılında işin içinde Windows da girecek. Windows’un yüzde 10.9’luk bir hisseye ulaşması tahmin edilirken iPad’in yüzde 58.1, Android’in ise yüzde 30.5’te kalacağı düşünülüyor.
Bunlar tabii ki bazı kriterler göz önüne alınarak şirketlerin uzman analistleri tarafından yapılan ön görüler. Şu an net olarak diyebileceğimiz tek şey, Apple’ın tableti iPad piyasada ağır basıyor. Microsoft’un oldukça iddialı olduğu yeni tabletleriyle yarışa katılması ortalığı oldukça kızdıracak. Belki bu ön görüler doğru çıkacak, belki yanlış çıkacak ama piyasadaki rekabetin artmasından en çok teknoloji meraklıları faydalanacak.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x