Türk Telekom ve Akdeniz Üniversitesi’nden Telekomünikasyon İçin İşbirliği

Türk Telekom, mesleki eğitime ve istihdama katkı sağlayan Meslek Yüksekokulu İşbirliği Projesi kapsamında üniversitelerle gerçekleştirdiği işbirliklerine Akdeniz Üniversitesi’ni de ekledi. Proje ile Teknik Bilimler MYO öğrencilerinin telekomünikasyon sektörüyle ilgili mevcut teknik bilgi ve becerilerinin artırılması ve sektöre nitelikli iş gücünün kazandırılması hedefleniyor. Akdeniz Üniversitesi ile yapılan bu işbirliği kapsamında ayrıca, üniversite bünyesinde faaliyet gösterecek uçtan uca Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı’nın açılışı da gerçekleştirildi.

“İnsana yatırım”ı stratejik odak noktalarından biri olarak gören Türk Telekom, Türkiye’nin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamaya, geleceğin iletişim profesyonellerini yetiştirmeye yönelik projelerine yenilerini ekliyor. Bu kapsamda hem sektöre hem de üniversiteli gençlerin istihdamına katkı sunacak projelerine hız kesmeden devam eden Türk Telekom, Meslek Yüksekokulu (MYO) İşbirliği Projesi kapsamında üniversitelerle yaptığı işbirliklerine Akdeniz Üniversitesi’ni de ekledi.

İki kurum arasında 19 Ekim 2016 Çarşamba günü gerçekleştirilen işbirliği anlaşmasına ilişkin imza töreni, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Türk Telekom Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü Saynur Önen, Güney-I Bölge Müdürü Ercan Ağır ve Akdeniz Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Davut Karayel’in katılımıyla gerçekleştirildi. İmza töreninde; işbirliği kapsamında üniversite bünyesinde kurulan Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı’nın açılışı da yapıldı.

Türk Telekom yöneticileri de eğitime kaktı sağlıyor turk-telekom-akademi

Türk Telekom Akademi eğitmenlerinin desteği ile Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okullarında sektöre yönelik dersler sunulurken, telekomünikasyon sektörüne yönelik mesleki dersler de açılışı gerçekleştirilen laboratuvarda uygulamalı şekilde öğretilecek. Böylece TBMYO öğrencileri teorik bilgileri pratiğe dönüştürme imkânı da bulacak.

Türk Telekom yöneticileri ve konusunda uzman çalışanları da üniversite öğrencilerine işbirliği kapsamında gerçekleştirilen derslere katılarak sektörün güncel bilgisini aktaracak ve tecrübeleriyle destek olacaklar. Türk Telekom ve Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu arasında yapılan anlaşma kapsamında sunulacak “Telekomünikasyon Teknolojileri” dersiyle, üniversitenin Elektronik Haberleşme, Elektrik – Elektronik, Elektrik Teknolojileri öğrencilerinin bu alanda teknik uzmanlık kazanmaları hedefleniyor.

İleri eğitim yöntemleri kullanılıyor

Sanal sınıf, e-öğrenme, yüz yüze eğitim, bilgi kütüphanesi, mobil öğrenme gibi aktif katılımı destekleyen ileri eğitim yöntemlerinin uygulandığı dersler sonunda başarılı olan öğrencilere “Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Belgesi” verilecek. Program, ayrıca telekomünikasyon alanında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında en kapsamlı, etkin ve en geniş kitleye hitap eden sertifika programlarından biri olarak da dikkat çekiyor.

Türk Telekom Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü Saynur Önen: “Programdan mezun öğrenciler, Türk Telekom’da çalışma fırsatı bulabilecek”

Türk Telekom ve Akdeniz Üniversitesi arasındaki işbirliği imza töreninde konuşan Türk Telekom Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü Saynur Önen, sertifika programlarıyla birlikte program mezunlarının sektörde sağlam ve çok büyük fark yaratmaya devam edeceklerini söyledi. Telekomünikasyon sektörünün yeni kuşağın en fazla istihdam edildiği alanların başında geldiğine dikkat çeken Önen, “Türk Telekom olarak 175 yıllık bilgi birikimimizi, Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından Akdeniz Üniversitesi’nin eğitim alanındaki deneyimi ile bir araya getirdik. Bu iş birliklerimiz sayesinde, sektörümüzde başarılı işlere imza atacak nitelikte nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Şu ana kadar işbirliği yaptığımız üniversitelerden 146 öğrenci Telekomünikasyon Teknolojileri dersini başarıyla geçip belgelerini almaya hak kazandılar. Bu öğrencilerimizi Türk Telekom olarak bünyemizdeki açık pozisyonlar için değerlendirip uygun adayları Türk Telekom ailesine katmayı da arzuluyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal: “Öğrencilerimiz uygulamalı eğitimle, iş dünyasıyla tanışmış olacaklar”

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ÜNAL ise yaptığı konuşmada, “Bu işbirliği ile öğrencilerimize en yeni teknolojilerin öğretilmesini ve telekomünikasyon alanında ihtiyaç duyulan telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Telekomünikasyon Laboratuvarında Türk Telekom yöneticileri ve uzmanlarının meslek içi eğitimlerinin verilmesi, öğrencilerimizin gerçek iş dünyasıyla tanışması açısından da çok değerli. Öğrencilerimiz uygulamalı eğitimle iş dünyasıyla tanışmış olacaklar. Öğrencilerimiz sektörün aramış olduğu yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından daha tercih edilen nitelikli bir iş gücünü oluşturacaklar. İşbirlikleri ve verdikleri destek için Türk Telekom’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x