Turkcell ürün ve hizmet alımlarını Türk Lirası’na çevirmeye başladı

Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aksu:

“Yatırım harcamaları, ürün ve hizmet alımları ve kira sözleşmelerimizi Türk Lirası’na çevirmeye başladık”

“Cumhurbaşkanımızın yatırımların Türk Lirası ile yapılması yönündeki çağrısı ve Başbakanımızın kamu ihalelerinde teklifler ve ödemelerin Türk Lirası üzerinden gerçekleştirileceğini ilan etmesinin ardından, birçok Kamu kuruluşunun ihale ve satın alma süreçlerinde Türkiye’nin milli parasının kullanılması yönünde kararlar aldığını memnuniyetle görüyoruz.

2023 hedeflerine yürüyen güçlü Türkiye’nin en önemli can damarlarından birisi de finansal ataklara dirençli bir “milli ekonomi sistemi” kurulmasıdır. Bu doğrultuda milli paramızın kullanımının teşvik edilmesini çok önemli buluyor ve Devletimizin almış olduğu bu kararların özel sektöre de bu noktada yol gösterici bir adım olduğuna inanıyoruz.

Türkiye’nin Turkcell’i olarak biz de bu süreçte ülke menfaatleri doğrultusunda üzerimize düşeni yaparak gerekli aksiyonları alma konusunda özel sektöre öncülük etmek istiyoruz. Bu doğrultuda yabancı para cinsinden olan yatırım harcamalarımızı, ürün ve hizmet alımlarımızı ve kira sözleşmelerimizi Türk Lirası’na çevirmeye başladık. Ayrıca yurtdışı tedarikçilerimizle olan ekipman alımı işlemlerimizde de TL veya yerel para cinsi ile işlem yapılması için girişimlerimizi hızlandırmış bulunuyoruz. Tüm bu tedbirlerin neticesinde piyasadan olan döviz alımlarımızı da sona erdirmiş bulunuyoruz. Diğer yandan 4,5G lisans ödeme son taksitimizin de Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili kararın da yasalaşmasını bekliyoruz.

Bu tip girişimlerin tüm özel sektör genelinde kabul görmesi ve uygulamaya geçilmesi durumunda ekonomimizin en büyük yapısal problemlerinden biri olan dolarizasyon yani finansman ve ödemelerin yabancı para ile yapılmasının önemli ölçüde aşılacağını ve döviz talebinin azalması sonucunda Türk Lirası üzerindeki kırılganlığın, kalıcı olarak sona ereceğine inancımız sonsuzdur.”

Basın Bülteni

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x