Türkiye Vodafone Vakfı, Kodlama Yapacak Çocuklar Yetiştirecek

Tüm dünyada toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü olma hedefiyle kurduğu vakıflar aracılığıyla 25 yılda 1 milyar dolarlık sosyal yatırım yapan Vodafone, Türkiye’de Dijital Dönüşüm vizyonunun bir parçası olarak “Dijital Kalkınma Seferberliği” başlatmaya hazırlanıyor. Londra’da düzenlenen bir törenle 25. yılını kutlayan Vodafone Vakfı’nın 27 vakfından biri olan Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye’de de çocuklara kodlama eğitimi verilmesi için harekete geçti.

Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, “Bugüne kadar 1 milyar dolar sosyal yatırım yapan Vodafone Vakfı’nın bu yıl 25. yıldönümü kutlanıyor. Vodafone Vakfı’nın dünyadaki 27 vakfından biri olan Türkiye Vodafone Vakfı olarak, bu yıl Türkiye’de dijital kalkınma atağı başlatmaya hazırlanıyoruz. Bu seferberlik ile sadece ‘teknoloji tüketen’ değil aynı zamanda ‘teknoloji üreten’ bir nesil için önemli bir adım atacağız. Türkiye’yi dijital geleceğe çocuklarımızla birlikte taşıyacağız. Bu, aynı zamanda Vodafone’un Türkiye’deki 10. yılını taçlandıracak bir proje olacak” dedi. 

Mobil teknolojilerin gücüyle hayata geçirdiği sosyal projeler için 25 yılda 1 milyar dolarlık yatırım yapan Vodafone, Türkiye’de “Dijital Kalkınma Seferberliği” başlatmaya hazırlanıyor. Dünya genelinde 27 Vodafone Vakfı aracılığıyla toplumsal kalkınmaya destek olmayı hedefleyen Vodafone, daha iyi bir gelecek için toplulukları birbirine bağlamak üzere ilan ettiği yeni“Connecting for Good” vizyonu doğrultusunda Türkiye’de çocuklara kodlama eğitimi verilmesi için harekete geçti. Dünyada bir fark yaratabilmek amacıyla sosyal sorumluluk anlayışını mobil iletişim teknolojilerinin gücüyle birleştiren Vodafone Vakfı’nın 25. yılını kutlayan Vodafone, Türkiye’de kodlama eğitiminin yaygınlaşmasına katkıda bulunarak eğitimin dijitalleşmesinde ve çocukların dijital geleceğe hazırlanmasında önemli rol oynayacak.

Merkezi İngiltere’de bulunan global Vodafone Vakfı’nın 25. yıldönümü nedeniyle Londra’da düzenlenen etkinliğe, Vodafone Grubu İcra Kurulu Başkanı Vittorio Colao, Vodafone Grup Vakfı Direktörü Andrew Dunnet, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ve Türkiye Vodafone Vakfı Başkan Yardımcısı Gizem Keçeci de katıldı.

Gecede konuşma yapan Vodafone Grubu İcra Kurulu Başkanı Vittorio Colao, “Vodafone olarak, eğitimin temel bir insan hakkı olduğuna, teknolojinin daha iyi eğitim imkânları sunulmasında önemli rol oynadığına inanıyoruz. Bu anlayışla, öğrencilerin mobil teknolojileri kullanarak ücretsiz eğitim olanaklarından yararlanmasını mümkün kılıyoruz” dedi.

Vodafone Vakfı Direktörü Andrew Dunnett ise “Vodafone Vakfı olarak, 25 yıldır tüm dünyada insanların hayatlarını olumlu yönde değiştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugünden yarına dönüşümsel bir değişim yaratmak amacıyla oluşturduğumuz yeni ‘Connecting for Good’ vizyonumuzla 2020 yılına kadar 1 milyar insanın hayatına dokunmayı hedefliyoruz. Dijital Kalkınma Seferberliği’ni Türkiye’de dijital yarına hazır nesillerin yetiştirilmesi bakımından çok değerli bir adım olarak değerlendiriyor ve bu girişimin daha iyi bir gelecek hedefimize önemli katkıları olacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu. 

Hasan Süel: Amacımız “teknoloji üreten” bir nesil

Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ise şöyle konuştu:

“Türkiye Vodafone Vakfı’nı dünya genelindeki 27 Vodafone Vakfı’ndan biri olarak 2007 yılında kurduk. Engellilerin hayata aktif katılımları ve kadınların güçlendirilmesine odaklanarak bugüne kadar 3 milyonu aşkın bireyin hayatına dokunduk, 27 milyon TL’lik sosyal yatırım yaptık. Şimdi Dijital Dönüşüm vizyonumuzu tamamlayacak yeni bir Dijital Kalkınma Seferberliği başlatmaya hazırlanıyoruz. Vodafone Vakfı’nın 25. yılında Türkiye’de hayata geçireceğimiz Dijital Kalkınma Seferberliği ile sadece ‘teknoloji tüketen’ değil ‘teknoloji üreten’ bir nesil yetiştirmeye katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, ülkemizde 7-13 yaş arasındaki çocuklara kodlama eğitimi verilmesini hedefliyoruz. Bu eğitimlerle çocuklarımıza yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını öğreteceğiz. Çocuklarımızı dijital geleceğe hazırlarken, onlarla birlikte Türkiye’nin kodlarına dijitali işleyeceğiz. Türkiye’yi dijital geleceğe çocuklarımızla taşıyacağız. Bu, aynı zamanda Vodafone’un Türkiye’deki 10. yılını taçlandıracak bir proje olacak.”

“Kız öğrencilere de kodlama öğreteceğiz”

Dijital Kalkınma Seferberliği’nin önemli bir ayağının da kız çocuklarına yönelik eğitim verilmesi olacağını belirten Süel, şöyle devam etti:

“Araştırmalara göre, BT işletme teknisyenlerinin sadece %30’u, BİT yöneticilerinin sadece ‘i ve BT strateji ve planlama uzmanlarının sadece ‘i kadın. Diğer yandan, kadınların bilişim sektöründe daha fazla yer almasının sadece AB ekonomisine yıllık katkısının 9 milyar avro olacağı öngörülüyor. Biz de bu oranların artırılması ve kız çocuklarının bilişim ve teknolojiyi kariyer planları arasına almaya teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun için, yaşları 13-18 arasında değişen kız öğrencilerin bilişim sektöründeki kariyer fırsatlarını daha yakından tanımalarını ve kariyer rotalarını çizerken teknoloji, bilim, mühendislik ve matematik gibi alanlara yönelmelerini amaçlayan ‘Bilişimde Kızlar Günü’ne destek veriyoruz. Dijital Kalkınma Seferberliğimiz kapsamında ‘Bilişimde Kızlar’ oluşumunu sadece bir gün kutlanan bir etkinlik olmaktan çıkararak daha kapsamlı hale getirmeyi planlıyoruz. Kız öğrencilere yönelik programımızın önemli bir bölümünü kodlama eğitimi oluşturacak.”

“Çocukların dijital kültürle yetişmesini istiyoruz”

Tüm dünyada çocukları dijital geleceğe hazırlamak konusunda bir seferberlik söz konusu olduğunu belirten Süel, “Teknolojik gelişmelerin merkezi ABD’de sivil toplum kuruluşları, teknoloji ve yazılım şirketlerinin desteğiyle kodlama eğitimi konusunda birçok çalışma yapılıyor. Araştırmalara göre, ebeveynlerin %90’ı okullarda kodlama okutulmasını istiyor. 10 ebeveynden 9’u çocuklarının bilgisayar bilimi üzerine eğitim görmesini arzu ediyor. 4 okuldan 1’inde bilgisayar programlama öğretiliyor. Türkiye’de de kodlama konusunda önemli adımlar atılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokullardaki kodlama içerikli bilişim teknolojileri dersinin müfredatının güncellenmesi için çalışmalara başladı. Kodlama dersinin Mayıs sonunda müfredata girmesi bekleniyor. Biz bu çabaların en kısa sürede sonuç vereceğine ve Türkiye’de kodlama kültürünün yaygınlaşacağına inanıyoruz. Türkiye’nin Dijital Dönüşümü’ne liderlik etmeyi hedefleyen bir şirket olarak, ülkemizde çocukların dijital kültürle yetişmesine ve dijital geleceğe hazırlanmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

2020’ye kadar 1 milyar insanın hayatına dokunacak

Tüm dünyada daha iyi bir yaşam için toplulukları birbirine bağlamayı hedefleyen Vodafone Vakfı,2020’ye kadar belirlediği yeni programını “Connecting for Good” vizyonu altında topladı. Bu yeni vizyon doğrultusunda anne sağlığı, acil durum iletişimi, eğitim, güvenlik ve bağış toplama gibi alanlarda toplumsal hayatı iyileştiren özgün projelere imza atan Vodafone Vakfı, dünyada bir fark yaratmak hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor. “Connecting for Good” vizyonu, insanlığın iyiliği için kesintisiz çalışan şebekelerle hizmet verilmesini, mobil veri kullanımının artırılmasını, makinelerarası iletişim çözümlerinden yararlanılmasını ve mobil bağış platformlarının daha da geliştirilmesini öngörüyor. Vodafone Vakfı ayrıca, bu vizyon çerçevesinde 2020’ye kadar 215 milyon sterlin değerinde bağış toplamayı, 5 yeni inovatif projeyi hayata geçirmeyi ve 1 milyar insanın hayatına dokunmayı da hedefliyor.

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Cigdem

Bu kodlama egitimine katilim şartlari nedir bu konuyla ilgili detayları öğrenebilirmiyim

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x