TurkNet ne 2019’da ne de 2059’da AKN’li internet satacak

Yılbaşı itibariyle tüm internet servis sağlayıcılarının AKN’siz internete geçmesi konusunda belirsizlikler sürerken, 2017 Eylül’de tüm abonelerine AKN’siz internet sunmaya başlayan TurkNet, bir daha asla kullanıcılarına AKN’li internet satmayacağını açıkladı.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen yeni nesil telekom operatörü TurkNet, AKN’li (Adil Kullanım Noktası) internet dönemine bir daha asla geri dönmeyeceğini açıkladı. Telekomünikasyon sektörünü düzenlemekle görevli Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), 2017 yılının Nisan ayında 2019’da tüm operatörlerin AKN uygulamasına son vermesi yönünde karar almıştı. TurkNet, 2019’u beklemeden önce 2017 yaz başında önce aktif altyapısındaki müşterilerinin AKN’sini tamamen kaldırmış, aktif altyapı üzerinden hizmet vermediği abonelerinin AKN’lerini ise 150 GB’tan 250 GB çıkarmıştı. TurkNet, 2017 Eylül’de ise düzenlediği basın toplantısıyla aktif altyapıda olsun olmasın tüm eski ve yeni abonelerini AKN’siz internete geçirdiğini duyurmuştu. TurkNet, o tarihten bugüne tüm Türkiye’de hizmet verdiği 215 binden fazla ev interneti abonesine gerçek sınırsız, AKN’siz internet hizmeti sunuyor.

Sektörde neler yaşanıyor

2019 girmemize sayılı günler kala, sektördeki diğer internet servis sağlayıcılarından AKN yerine kotalı internet paketlerine geçileceği veya AKN’lerin mevcut durumundan biraz daha iyi seviyeleri çıkarılacağı konusunda haberler geliyor. Eğer kota uygulamasına geçilirse, bu operatörlerden hizmet alan müşterilerin internetleri paketlerindeki kotayı aştıkları takdirde kesilecek. Kullanıcı isterse ek kota alarak ve daha fazla para ödeyerek internet hizmetini kullanmaya devam edecek. BTK’nın verilerine göre Türkiye’de aylık ortalama veri kullanımı 96 GB seviyelerine ulaşmış durumda. Ve piyasada hâlâ 30, 50, 75 GB AKN’li paket seçenekleri müşterilere sunuluyor.

TurkNet AKN’yi internetin geldiği noktaya ve ruhuna aykırı buluyor

AKN konusunda 2019 beklemeden adım atarak kullanıcılara gerçek sınırsız, AKN’siz internet deneyimi sunan TurkNet, AKN uygulamasının internetin şu anki geldiği noktada adil bir uygulama olmadığını savunuyor. TurkNet, günümüzde internetin sadece bir iletişim ve bilgiye erişim aracı olmadığını, tüm bireylere eğlenceden, eğitime, alışverişten, ekonomiye değer katan faaliyetlere kadar sınırsız bir olanak sunduğunu düşünüyor. AKN uygulaması, gelinen bu noktada, bu sınırsız, özgür ve fırsat eşitliği sunan bir sanal ortamla bağdaştırmıyor.

Cem Çelebiler: “AKN bir daha asla TurkNet’te olmayacak”

TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler, tüm internet kullanıcılarının hız, kota, limit düşünmeden, gerçek sınırsız ve AKN’siz internet kullanma hakkı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Biz AKN’siz interneti 2017 Eylül’den itibaren tüm Türkiye’deki bireysel ev kullanıcılarımıza sunmaya başladık. Ve gördük ki, kullanıcılar AKN’siz bir deneyim yaşadıklarında hız, kota, limit düşünmeden interneti diledikleri gibi kullanmanın rahatlığını sevdi. Veri kullanımlarımızda elbette artış oldu ancak bu artış ayda ortalama 100 GB kullanan bir müşteride bir anda 150-200 GB’ta kadar çıkmadı. Kullanıcılar, ne istiyorlarsa onu yaptı, hangi oyunu indirmek istiyorlarsa onu indirdi, hangi diziyi, filmi izlemek istiyorsa onu seyretti. Ve bunu ben ne istersem izlerim ne oyun oynarsam oynarım ama benim internetim hiçbir zaman belli bir kotayı geçersem yavaşlamaz, her zaman aynı hızda hizmetimi almaya devam edebilirim rahatlığını hissederek yaptılar. Biz bu rahatlığı ve özgürlüğü kullanıcılarımıza sunan bir operatör olarak, sektörde yaşanan gelişmeler ne olursa kendi işimize bakacağız ve internet konusundaki özgürlük ve limitsizlik anlayışımızdan ödün vermeyeceğiz. TurkNet kullanıcıları, ne 2019’da ne de 2059’da bir daha asla AKN’li internet kullanmayacak.”

TurkNet AKN’siz interneti nasıl sunuyor

Kullanıcıların her gün daha fazla ihtiyacını internet üzerinden karşıladığı bir dünyada çağa ayak uyduran, yeni nesil satış ve müşteri desteği anlayışını benimseyen TurkNet, bayi, ofis gibi hizmetin müşteriyle buluştuğu aracı kanalları bir yana bırakarak, interneti internet üzerinden ya da telefonla satın alma sürecini geliştirdi. Kullanıcılar, TurkNet web sitesi ya da abonelik hattı üzerinden en fazla 8-10 dakikada internet başvurularını yapabiliyor. TurkNet ayrıca santrallere kendi cihazlarını yerleştirerek, abonelerine bir kısmına doğrudan kendi altyapısı üzerinden hizmet veriyor, böylece masraflarında önemli ölçüde tasarruf yapabiliyor. Tüm bu tasarruflarını da gerçek sınırsız ve AKN’siz ve taahhütsüz bir paketi yanında her yöne 1.000 dakika telefon konuşması ile birlikte ayda 64,99 TL’ye sunarak müşterilerine yansıtıyor.

guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ÖMER
ÖMER

TURKNETTE SORUN YAŞAMAZSAN ŞANLISIN AMA SORUN ÇIKARSA ŞİKAYET EDEN ÇOK

1
0
Would love your thoughts, please comment.x