Twitter, Reddit ve Spotify Gibi Bir Çok Büyük Siteye DDOS Saldırısı Yapılıyor

Twitter ve Spotify dahil olmak üzere başlıca internet hizmetleri siber saldırıya uğradı.

21 Ekim 2016 Cuma başlangıç olarak belirlenen saldırılarda başta Twitter, Reddit ve Spotify olmak üzere bir çok büyük site kesintiler yaşadı.

Amazon.com ‘web hizmetleri bölümü, dünyanın en büyük bulut bilişim şirketlerinden biri, aynı zamanda Cuma sabahı birkaç saat süren bir kesinti açıkladı. Amazon temsilcileri saldırının bağlantılı olup olmadığını hemen belli olmadığını belirttiler.

Saldırı yoğunluğu ise haritada ABD’nin batısı olarak gözükürken ve Avrupa genelinde serpinti olarak  gözüküyor. Türkiye’de henüz bir kesinti haber gelmedi. Twitter keisntisinden bahsedenler var ama henüz bir durum yok gibi gözüküyor.

New Hampshire merkezli Dyn firmasının Dns sunucularına saldırı yapıldığı söyleniyor. Bu firmanın çalıştığı markalar arasında Pfizer, Visa, Netflix and Twitter, SoundCloud ve BT bulunuyor.

Bu yazı sosyal medya üzerinden derlendi.  Sağlam kaynaklar gelince eklenecektir.

DDOS ATAK NEDİR?

DDoS saldırısı (Distributed Denial of Service attack), çoklu sistemlerde hedef sistemin kaynakları ya da bant genişliği istilaya uğradığı zaman oluşur, bunlar genellikle bir veya birden fazla web sunucusudur. Bu sistemler saldırganlar tarafından çeşitli yöntemler kullanılarak bağdaştırılır.

Kötü amaçlı yazılımlar Ddos saldırı mekanizması taşıyabilir; en iyi bilinen örneklerden biri MyDoom virüsüydü. Onun Dos mekanizması belirli bir saat ve tarihte tetiklenirdi.

Bir sistem, saldırgan bir zombi adı verilen ajanları indirmeyi sağlayan bir trojan virüsü ile bozulabilir. Saldırganlar aynı zamanda uzak konaklardan host bağlantıları dinlemek için program içindeki hatalardan faydalanan otomatik araçları kullanarak sistemlere zarar verebilir. Bu senaryo aslında web sunucuları gibi davranan sistemlerle ilgilidir.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x