Uygulama yüklerken izinlerine dikkat edin!

Bilgisayar virüsleri son yıllarda evrim geçirmiş sadece kullanım istatistiklerinizi ve istisnai durumlar dışında sizi “zombie” olarak kullanmak için tasarlanıyorlardı. Artık zaman değişti ve interete sürekli bağlı olan cihazlarımızın sayısı artmaya başladı. Laptop, telefon, tablet derken bu iş saatlere kadar yayıldı.

İş için olsun, eğlence için olsun özellikle mobil cihazlarımızla en çok kullanım uygulamalar bölümünde geçiyor. Yeni oyun çıkmış, yeni program, bu neymiş derken cihaz uygulama çöplüğüne dönüyor. Biliyorsunuz Android üzerinden uygulama yüklerken size istediği izinleri soruyor. Bu izinleri verirken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Ayrıca virüsler mobil cihazlar için yayılmaya başladı ve masaüstü bilgisayarlar kadar masum değiller.

İzinler ve virüslerin yapabildikleri nelerdir

Telefon rehberinizin listesini indirmek, galerinize ulaşmak, sizin adınıza arama yapmak, otomatik olarka başka bir uygulama indirmek ve kurmak, para transferi. Liste bu kadar değil fakat bu listede sayılan bilgilerin değeri bazılarımız için değer ölçülemez.

Bu Android viruslerin isimleri ise;

Android/BadInst.A

Android/Waller.A

Android/Balloonpopper.A

Peki nasıl korunabiliriz?

Aşağıdaki linklerden ücretli ve ücretsiz olarak virus programı indirebilir bilgiler alabilirsiniz.

Android avast virus programı

Android Dr Web Virus Programı

Çocuğunuzu tehlikeli içeriklerden koruyun

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x