Vodafone’dan İzmir’e 56 Milyon TL’lik Yatırım

Vodafone Türkiye, gerçekleştirdiği 56 milyon TL yatırım ve sunduğu teknoloji çözümleriyle İzmir sanayiinin dijitalleşmesine katkıda bulunuyor. Vodafone, Yarına Hazırım Platformu kapsamında İzmir’deki şirketlerin dijitalleşme haritasını da çıkardı. Araştırmaya göre, İzmir’deki şirketlerin dijitalleşme endeksi %52 olarak gerçekleşti.

Daha iyi bir gelecek hedefiyle başlattığı “Dijital Dönüşüm Hareketi” kapsamında teknoloji, hizmet ve sosyal alanlarındaki yatırımlarını aralıksız sürdüren Vodafone Türkiye, bu vizyon çerçevesinde İzmir’de gerçekleştirdiği yatırımlarını açıkladı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, İzmir’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Vodafone’un İzmir’deki yatırımları ve iş dünyasına yönelik çözümleri hakkında bilgi verdi.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi:

vodafone-engin-aksoy

“Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olan Vodafone Türkiye’nin 2006 yılından bu yana toplam yatırımları 14 milyar TL’ye ulaştı. Kasım 2013’te ‘Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileriyle Türkiye’de herkese ilham vermek’ misyonumuzla Dijital Dönüşüm Hareketi’ni ilan ettik. Vodafone Türkiye olarak, Ege Bölgesi’nin sayılı ticaret ve sanayi merkezlerinden İzmir’e büyük önem veriyoruz. İzmirlilere en ileri mobil teknolojileri sunarak İzmir ekonomisinin daha da güçlenmesine katkıda bulunmayı önemsiyoruz. İzmir halkı, teknolojiyi çok yakından takip ediyor. İzmir nüfusunun %95’i mobil telefon abonesi. Biz de gerek İzmir, gerekse Ege Bölgesi’nde teknolojik altyapımızı güçlendirmek ve hizmet kalitemizi sürekli artırabilmek için yatırımlar yapıyoruz. Son 3 yılda İzmir’e yaklaşık 56 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik. İzmir’deki mağazalarımıza da sürekli yatırım yapıyoruz. 143 yatırımcımızın bulunduğu İzmir’de 237 satış noktasıyla faaliyet gösteriyoruz. İzmir’de doğrudan ve dolaylı olarak 1.152 kişiye istihdam sağlıyoruz.”

İzmir’de sosyal yatırımlara da büyük önem verdiklerini vurgulayan Engin Aksoy, “MEB ve AÇEV işbirliğinde yürüttüğümüz ‘Geleceğe İlk Adım’ projemiz kapsamında, İzmir’de 10, Ege Bölgesi’nde 36 anasınıfımız bulunuyor. Projemiz kapsamında İzmir’de 1.853, Ege Bölgesi’nde 5.162 çocuğumuzun kaliteli okul öncesi eğitim almasına destek verdik. UNDP ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile birlikte yürüttüğümüz ‘Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak’ projemiz kapsamında, İzmir’de 17.464, Ege Bölgesi’nde 70.300 gencimize ücretsiz bilgisayar eğitimi sağladık” dedi.

İzmirli şirketlerin dijitalleşme endeksi %52

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefleyen Türkiye’nin rekabet gücüne güç katacak çözümlere odaklanması gerektiğinin altını çizdi. Engin Aksoy, şunları kaydetti:

“Ekonomik büyümenin itici gücünün KOBİ’ler olduğuna inanıyoruz. KOBİ’lerimizin attıkları adımlarla, sadece kendilerinin değil ülkemizin de kaderini belirleyecek güce sahip olduklarını düşünüyoruz. KOBİ’lerden büyük işletmelerimize, tüm şirketlerimizin ‘iş ortağı’ olarak Komple İletişim Hizmetleri çatısı altında pek çok ürün ve servisi dünyanın son teknolojisiyle sunuyoruz. Şirketleri rekabette bir adım öteye taşıyacak ve global rekabet gücünü artıracak çözüm, teknolojiyi benimseme ve hızla dijitalleşme olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü dijital dönüşüm, iş dünyası için rekabet avantajı ve farklılaşmak demek. Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla geliştirdiğimiz Yarına Hazırım Platformu’nu www.yarinahazirim.com adresi üzerinden hizmete açtık. Dijitalleşme Endeksi’ni şimdiye kadar 17.000 işletme hesapladı ve 770.000 şirket ise sitemizi inceledi. Lansmanımızdan bu yana yaptığımız çalışmalarla Türkiye’de işletmelerin dijitalleşme endeksini %48’den %52’ye çıkardık. Hedefimiz, Türkiye’nin dijitalleşme endeksini %75’e çıkarmak. Yarına Hazırım Platformu’nda İzmir’deki şirketlerin de dijitalleşme haritasını çıkarmak üzere İzmir’de 360 şirkete ulaştık. İzmir’deki şirketlerin dijitalleşme endeksi ise %52 olarak çıktı.”

Yarına Hazırım Platformu ile işletmelerin dijitalleşme endekslerini ideal düzeye yükseltmelerine de yardımcı olduklarını vurgulayan Engin Aksoy, “Bu platformla, işletmelerin değişen iş dünyasında yarına ne kadar hazır olduklarını ücretsiz test ederken aynı zamanda verimliliklerini artırmak için nelere ihtiyaçları olduğunu da anlamalarını sağlıyoruz. Sadece kendi müşterilerimize hizmet vermiyoruz; müşterimiz olsun olmasın, Türkiye’deki tüm işletmelerin dijitalleşme endeksini çıkarmaya yönelik bir platform sunuyoruz. İşletmelerin dijitalleşmelerini artıracak çözümler finansal kârlılıklarına da olumlu katkı sağlıyor. Tüm dünyada dijitalleşen işletmelere baktığımızda, bu işletmelerin kaynaklarını artırmadan gelirlerini sektörlerinin %9 üzerinde büyüttüklerini, kârlılıklarının sektörlerinin %26 üzerinde gerçekleştiğini, pazar değerlerinin sektörlerinin üzerinde belirlendiğini görüyoruz” diye konuştu.

İzmir’deki şirketlerin dijital karnesi tespit edildi

Vodafone’un Yarına Hazırım Platformu’nda İzmirli şirketlerin de dijitalleşme haritası çıkarıldı. Bu kapsamda, 360 şirkete ulaşılarak çok önemli veriler elde edildi. İzmir’deki şirketlerin dijitalleşme endeksi %52 olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre:

Her 10 işletmeden 8’inin müşteri yönetimini ve bağlılığını artıracak çözüme ihtiyacı var ve %40’ı bu yazılımları kullanarak %35’e varan oranda daha fazla müşteri adayına erişebiliyor.

Her 10 işletmeden 5’i sahada araç kullanıyor ve ‘e varan yakıt tasarrufu yapmalarını sağlayan Araç Takip çözümünü bu işletmelerin %63’ü kullanmıyor.

Her 10 işletmeden 7’sinin ürün yönetimini artıracak çözüme ihtiyacı var ve %51’i bu yazılımları kullanmayarak %28’e varan oranda satışlarını artırma fırsatını kullanmıyor.

Her 10 işletmeden 6’sı müşterilerine tanıtım faaliyetlerine ihtiyaç duyuyor. Ancak, bu işletmelerin sadece %57’si bu ihtiyacına yardımcı olacak teknolojileri kullanıyor.

Dijitalleşmiş İzmirli şirket örneği: Ecem Kalori Gıda

40 yılı aşkın tecrübesi ile İzmir’de faaliyet gösteren Ecem Kalori Gıda, zincir mağazalara, kamu yemekhanelerine, turistik bölgelerdeki otellere ve yurtdışına kuru, donuk ve şerbetli tatlı tedarik ediyor. 2012’den bu yana Vodafone ile çalışan firma, %70 olan dijitalleşme endeksi ile mobil ses, sabit hat, data, tablet ve araç takip teknolojilerini kullanıyor. Türkiye genelinde dağıtım yapan firma için özellikle Vodafone’un M2M araç takip çözümü büyük önem taşıyor. Ürünlerinin özellikleri ve satış sıklığı sebebiyle gün içerisinde araçlarının rut çizelgelerinde sıkça değişiklik yapmak zorunda kalan firma, her şoförü ayrı ayrı aramaktansa, o bölgeye en yakın olan şoförü kolayca buluyor. Böylece, zaman ve maliyet açısından büyük bir fayda sağlıyor. Özellikle şehir dışı alanlarda Vodafone’un yaygın kapsama alanı sayesinde her an her aracı ile irtibatta kalabiliyor. Bu sayede, satış ağlarını etkin yöneten, müşterisinin talebini anında karşılayan bir firma olarak işlerini büyütüyor.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x