Whatsapp Neden Reklam Göstermiyor?

Whatsapp geçen günlerde artık ücretsiz dağıtacağını açıkladı.

Bakınız: Whatsapp artık ücretsiz

Peki hiç düşündünüz mü Whatsapp gibi bir uygulamanın sahipleri uygulamayı ücretsiz sundukları halde neden reklam satışı yapmıyorlar. Aşağıda paylaşacağım blog yazısı Whatsapp’ın kendi blog sitelerinden. Kaliteli vizyon sahibi görüşleri nasıl oluyormuş sayelerinde öğrendik. Kapital üzerinde kurulmuş dünya çarklarında devam eden Whatsapp bakalım bu durumu daha ne kadar sürdürebilecek.

Whatsapp diyor ki;

Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need.
– Tyler Durden, Fight Club

Brian ve ben Yahoo’da toplam 20 yıl geçirdik, ve siteyi çalışır durumda tutmak için çabaladık. Ve evet, reklam satmak için çalıştık, çünkü Yahoo’nun yaptığı buydu. Amaçları veri toplamak, sayfalarını sunmak ve reklam satmaktı.

Biz Yahoo’nun, hem boyut hem de erişim açısından Google’ın gölgesinde kalışını izledik… Google, daha verimli ve daha karlı bir reklam satıcısıydı. Ne aradığınızı bildikleri için, bilgilerinizi daha verimli şekilde toplayabiliyor ve böylece daha iyi reklam satabiliyorlardı.

Bugünlerde şirketler tam anlamıyla sizinle ilgili her şeyi biliyor, arkadaşlarınızı, ilgi alanlarınızı, ve hepsini reklam satmak için kullanıyorlar.

Üç yıl önce, birlikte kendi işimizi kurmaya karar verdiğimizde, başka bir reklam merkezi olmaktansa daha farklı bir şey yaratmak istedik. Biz, insanlara kullanışlı ve onlara zaman kazandıracak, küçük bir şekilde hayatlarını daha iyi yapabilecek bir hizmet yaratabilmek için çalışmak istiyorduk. Biliyorduk ki, bütün bunları yerine getirebilirsek, o zaman bu servisin ücretini doğrudan kullanıcılarımızdan alabiliriz. Herkesin her gün yapmaya çalıştığını yapabileceğimızi biliyorduk: reklamları önlemek.

Hiç kimse, uykusundan bugün daha fazla reklam göreceği için heyecanla uyanmaz, veya tam uykuya dalmak üzereyken yarın göreceği reklamları düşünmez. Ama biliyoruz ki, insanlar o gün sohbet ettikleri kişiden dolayı heyecanlı (veya edemediklerinden dolayı hayal kırıklığına uğramış olarak) uykuya dalarlar. Biz, WhatsApp’ın sizi uyanık tutan bir ürün olmasını istiyoruz… ve sabahları kalktığınızda baktığınız ilk şey olmasını istiyoruz. Hiç kimse uykusundan kalkıp heyecanla bir reklam görmek için koşmaz.

Reklam sadece estetiğin bozulması değil, zekanıza yapılmış bir hakaret ve düşüncelerinizin kesilmesidir. Bütün reklam satan firmalarda, mühendislik ekiplerinin önemli bir bölümünün görevi, tüm kişisel verileri toplamak için daha iyi kod yazmak, bu verileri depolayan sunucuları geliştirmek, verileri harmanlamak, dilimlemek, paketlemek ve dışarı yollamaktır… Ve bunun tüm sonucu, bilgisayarınız veya akıllı telefonunuzun ekranında biraz daha farklı bir reklam bannerı olmasıdır.

Unutmayın ki, reklamcılık söz konusu olduğunda kullanıcı üründür.

WhatsApp’ta, mühendislerimiz yanlışları düzelterek ve yeni özellikler ekleyerek esas görevimiz olan dünyanın her telefonuna zengin, ekonomik, güvenilir mesajlaşmayı getirmek icin uğraşıyorlar. Bizim ürünümüz ve tutkumuz budur. Bilgileriniz bizi ilgilendirmiyor. Gerçekten, herhangi bir şekilde ilgimizi çekmiyor.

Bize WhatsApp için neden ücret talep ettiğimizi sorduklarında biz, “alternatifini düşündünüz mü?” diye soruyoruz.

Kaynak: Whatsapp Blog

Yazıyı okuduktan sonra sitedeki içimden reklamları kaldırmak geldi. Her ne kadar yayıncı olsak bile bizlerde birer reklam alıcısıyız. Reklamlarımızı mümkün olduğu kadar rahatsız etmeyecek şekilde dizayn etmeye çalışıyoruz ama aradığınız bilginin bir kenarından da bu reklamı yayınlamak zorundayız.

Milyar değil milyon dolarlık bir yatırım alırsak biz de söz veriyoruz. Size reklamsız bir teknoloji sitesi sunacağız ve size reklam sattığımızı anlayamayacaksınız 🙂

Yazı hakkındaki görüşlerinizi merak ediyoruz, lütfen bizimle paylaşın. Az reklamlı günler.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x