Whatsapp Sesli Konuşma Özelliği Geliyor

Akıllı telefonların 1 numaralı mesajlaşma programı Whatsapp’a nihayet sesli konuşma özelliği geliyor.

Artık bu özellik sayesinde internet üzerinde ücretsiz telefon görüşmesi yapılabilecek. Ayrıca yapılan konuşmaların kayıt edilebilir olacağı da belirtiliyor.

Tabi bu durum tartışmaları şimdiden alevlendiriyor. Kullanıcıların gizliliğinin korunmasını destekleyenlerin sayısı hayli fazla. Teknolojide her zaman bir çözüm bulma imkanı olduğu bu problemin önüne rahat geçilebileceği kanaatindeyim. Mesela Snapchat uygulamasında saniyelik fotoğraf paylaşımı yapılıyor ve resim cihazdan siliniyor. Eğer resim silinmeden telefonunuzu kullanarak ekran görüntüsü almaya çalışırsanız karşı tarafa bunun bilgisi anında gidiyor. Gerçi Snapchat üzerinde paylaşılan resimlerin sunucularda depolandığı ortaya çıkmıştı. Yani siz karşı tarafında sesinizi kaydettiği konusunda endişelenmeyi boş verin, yabancıların deyimi ile zaten Big Brother Watching You. Yani tüm toplumların bireyleri merkezi bir otorite tarafından her zaman izlenir felsefesi maalesef gerçek.

Konuyu biraz budayalım. Yani Whatsapp üzerinde karşıdaki konuşmacının sesini kaydetmek isterseniz mutlaka bir uyarı gidecektir veya onayı istenecektir.

Bizim açımızdan mesele konuşmaların kaydı değil pahalı olan konuşma ücretleri. GSM şirketleri için SMS, fahiş para kapısıydı ta ki akıllı telefonlar ortaya çıkana kadar. Şimdilerde binlerce mesaj hediye geliyor. Aynı durum internet üzerinden telefon konuşmalarının yaygınlaşması ile konuşma ücretlerine yansıma yapacağı kesin. Ayrıca bir durum daha var ki internet üzerinden yapılan konuşmaların netliği daha fazla.

Whatsapp konuşma özelliği için ne kadar para isteyecek bu da ayrı bir konu. Tüm bu olasılıkları ilerleyen günlerde tecrübe edeceğiz. Ama uzun bir süre ücretsiz telefon konuşmasının tadını çıkartacağımız şimdiden belli oldu diyebiliriz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x