Windows 10 Geldi Yenilikler Neler

Windows 10 29 Temmuz 2015 sabahı ile kurulmaya başlandı.
Peki Windows 10’un bizlere getireceği yenilikler neler?

WİNDOWS 10 SORU CEVAP SAYFAMIZI ZİYARET EDİN

Windows 10 öncelikle tek bir işletim sistemi olarak bütün cihazlarda çalışabilecek şekilde tasarlandı. Ayrıca Windows, bu yeni sürümü için insider programı açtı ve kullanıcılarından gelen bildirimlerle işletim sistemi üzerinde yenilikler yaptı. Tam 5 milyon kişi bu windows insider programına katıldı.

8-Start1-1024x5761

En çok merak edilen soruyu açıklayalım

Windows 10; lisanslı Windows 7, Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1son kullanıcıları için ücretsiz olarak sunuluyor.

Bu ne anlama geliyor. Hali hazırda liasnlı bir ürününüz varsa gelen güncellemeyi kurup Windows 10’u ömür boyu ücretsiz kullanabileceksiniz. Burada önemli nokta kimin ömrü yetene kadar? Tabiki kendinizin değil. Kullanılan cihazın ömrü yetene kadar bu Windows 10’u kullanabileceksiniz. Yeni bir bilgisayar demek yeni bir işletim sistemi almanız anlamına geliyor. Sanırım Windows, artık yeni işletim sistemi çıkarmak yerine uzun bir zaman sadece güncelleme getirecek. Aynı Android veya iOS üzerinde olduğu gibi.

Bu arada güncelleme merkezi Windows 10’da kapatılabilen bir şey değil. Sürekli güncelleme alacaksınız. Bu da korsan Windows 10 kullanımını azaltmaya yönelik bir işlem olsa gerek.

Uzun bir süredir Windows 10’un PC, tablet ve telefonlara Microsoft Edge, Cortana, Continuum ve Windows Hello gibi hangi yenilikleri getirdiğini ve HoloLens, Surface Hub gibi yeni kategori cihazların Windows 10’la birlikte nasıl kullanılacağını anlatıyoruz.

Windows 10 bilindik Başlat Menüsü, Görev Çubuğu ve Masaüstü ile zaten bir alışkın olduğunuz biğr tarzda geliyor. Kullanımında hiç bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Ayrıca Windows 10 bir çok sürücüyü içinde barındırdığı için anakart driver, ses driver gibi sorunlarla da uğraşmayacaksınız. Eski nokta vuruşlu printer tanıtırken sorun yaşayabilirsiniz tabi. Hiç sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor.

OneDrive çevrimiçi mağazası ile dosyalarınızı kolayca tüm cihazlarınızda paylaşabilir ve saklayabilirsiniz.
Siber saldırılar dünyasında Windows 10 şimdiye kadar sunulan en güvenli Windows olarak lanse ediliyor. Tabiki de en çok saldırı alan işletim sistemi olacak ve bu yüzden antivirüslerin ömrü hiç bitmeyecek.
Zenginleştirilmiş Windows Defender ve Smart Screen sunan Windows 10, virüslere, zararlı yazılımlara ve e-dolandırıcılığa karşı korunmaya yardımcı olur. Bu söz Microsoft Blog üzerinde söylendi. Windows Defender gibi gereksiz bir program bakalım Windows 10 üzerinde nasıl çalışacak. Hiç umudumuz yok ama bu da Windows 10 ile beraber hiç kapatılamayan programlardan olacak.

16-Windows-Hello1-1024x5761

Windows Hello sizi adınızla karşılar ve hızlı, güvenli ve parolasız bir yolla giriş yapmanızı sağlar.

Windows 10, üretkenliğinizi artırmak üzere Office ve Skype uygulamalarının mükemmel bir şekilde çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Windows 10’daki yeni Office Mobile uygulamaları – Word, Excel, PowerPoint** ve One Note bugün itibariyle Windows Mağaza’da yerini aldı. Office Mobile uygulamaları, tüm cihazlarda güçlüdokunmatik deneyimi sunuyor. Tam sürüm OneNote, Windows 10’a yüklenmiş olarak geliyor ve dijital olarak not alma ihtiyaçlarını karşılıyor. Yakın gelecekte çıkacak, Office’in masaüstü uygulamaları (Office 2016) uzman içerik üreticilerine fare ve klavye arasındaki hassasiyetle en zengin özellikleri sunacak.

Cortana, doğru zamanda doğru bilgiyi bulmanızı kolaylaştıracak kişisel dijital asistanınız.

Şimdilik bilgiler bunlar. Geri kalanını Windows 10 blog anlatsın;

Snap ve Görev Görüntüleyicisi ile uygulamalar arasında kolayca geçiş yapıp organize kalacaksınız.
Süreklilik modu Continuum, uygulamalarınızı ve deneyimlerinizi dokunmatik ve masaüstü cihazlarınız arasında güzel bir şekilde optimize eder.
Son olarak, yenilikçi deneyimleri ve yeni cihazları yalnızca Windows 10 sunar.
Yeni Microsoft Edge tarayıcı web’de hızlı bir şekilde arama, okuma hatta not alıp paylaşma yapmanızı sağlar.
Entegre Xbox Uygulaması Xbox deneyimini Window 10’a taşıyor. Xbox ve Windows 10 cihazları arasında arkadaşlarınızı, oyunlarınızı ve becerilerinizi bir araya getiriyor.
Companion Phone Uygulaması, iPhone, Android ya da Windows telefonunuzun Windows cihazınızla uyum içinde çalışmasını sağlıyor.
Windows, telefonlardan tabletlere, PC’lere ve HoloLens’e kadar bugünün ve yarının en yenilikçi cihazlarına hayat veriyor.
Fotoğraflar, Haritalar, Microsoft’un yeni müzik uygulaması Groove ve Filmler & TV’yi içeren yüklü uygulamalar eğlence ve üretkenlik imkanı sunuyor.

15-Cortana1-1024x5761

Windows 10: İş Dünyası İçin En iyisi
Milyonlarca BT uzmanından gelen geri bildirimler Windows’un şimdiye kadar sunulan en iyi kurumsal versiyonunu şekillendirmemize yardımcı oldu. Kurumsal kurulumlara hazır olan Windows 10, şirketinizin modern siber saldırılara karşı korunmasına yardımcı olacak, çalışanlarınızın memnun olacağı deneyimler sunacak ve şirketinizi son teknolojilere karşı güncel tutarak kesintisiz yenilik sağlayacak. İşletmeniz güncellemelerin sıklığını kontrol edebilir ve çalışanlarınızdan oluşan gruplar için en doğru özellikleri ve işlevleri seçebilir. Windows 10 kurumlara özel birçok yeni güvenlik özelliği ile donatılmıştır. Bu yüzden, çalışanlar şifrelerini daha ileri güvenlik yöntemleri ile değiştirebilir, kurumsal verilerini bilinçli veya bilinçsiz sızmalara karşı koruyabilir ve yalnızca güvendiğiniz yazılımları kullanabilirsiniz. Yeni yönetim ve kurulum araçları, cihaz yönetiminde kolaylık sağlıyor, maliyetleri düşürüyor ve Azure bulut teknolojisinin kurumsal gücü sayesinde işletmenizi güçlendirebilirsiniz. PC ve tabletlerindeki orijinal Windows 7 ya da Windows 8.1’i Windows 10’a yükseltmenin faydalarını küçük işletmelerin de görmesini istiyoruz. Tüm kurumsal müşterilerin şu andan itibaren kurulum için test ve plan yapmaya başlamasını istiyoruz.

9-Windows-Store1-1024x5761

En İyi Uygulamalar Windows 10’da
Yeni Windows Mağaza bugün açılıyor ve şu an Windows 10 için yeni uygulamaları kabul ediyor. Tüm Windows 10 cihazlarında çalışan Windows Mağaza, popüler ücretsiz ve ücretli uygulamalar, oyunlar, filmler, TV şovları ve son çıkan şarkılar için tek noktadan hizmet sunuyor. Yeni Windows Mağaza, Cortana’yı kullanarak uygulamaları sesinizle kontrol edebileceğiniz, uygulamalarınız için gerçek zamanlı bildirimler alabileceğiniz tek mağaza. Windows Mağaza’daki tüm içerikler, cihazlarınızı korumak için Microsoft tarafından sertifikalanmıştır. Netflix gibi Windows 8 uygulamalarına ek olarak Windows Mağaza, Minecraft: Windows Edition” beta, Hulu, Netflix, iheartradio, USA Today, Candy Crush Saga gibi birçok yeni, güncel ve güçlü Windows 10 uygulamasına sahip. Yeni Windows Mağaza’mızı bugün ziyaret edebilirsiniz.

Windows 10, müthiş deneyimler için bir platform sunuyor ve tüm yeni uygulamalar için dünya çapındaki ortaklarımızla birlikte çalıştığımız için çok mutluyuz. Windows 10 SDK’sı, geliştiriciler için bugünden sonra sunulacak ve onların Windows 10 için neler yaratacağını çok merak ediyoruz. Yine geliştiriciler için iOS ve Android uygulama çevirici araçları yolda.
Windows 10’a yükseltmek

Bugün Windows 10’u dünyaya tanıttığımız için çok mutluyuz. Haziran ayının başlarından beri milyonlarca güncelleme rezervasyonu aldık ve Windows 10 için aldığımız güçlü geri dönüşlerden çok memnunuz. Haziran ayının başlarında paylaştığımız gibi, tüm müşterilerimizin müthiş bir güncelleme deneyimi yaşamasını istiyoruz ve bu yüzden talepleri yönetebilmek için Windows 10’u evre evre sunuyoruz.
Windows 7 ya da Windows 8.1 yüklü PC ya da tablet kullanıyorsanız Windows 10’a güncelleme yapmanız çok kolay. Bugünden itibaren, güncellemeniz uygun olduğu anda, görev çubuğunuzdaki bir bildirim sizi uyaracak. Kurumsal müşteriler için Windows 10 kurulumu 1 Ağustos’ta başlayacak ve toplu lisanslamaya sahip olan organizasyonlar Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education sürümüne yükseltme yapabilecek. Windows 10 IoT -Nesnelerin İnterneti- de bugün sunuluyor.
Değerli iş ortaklarımızdan Lenovo, HP, Dell ve Acer, bugünden itibaren küresel olarak Windows 10 yüklü satışlar yapmaya başlıyor. Önümüzdeki haftalarda onlara başka iş ortaklarımızın ürettiği birçok cihaz daha katılacak. Bu cihazlardan bazıları Windows Hello gibi Windows 10’a özel özelliklere sahip olacak. Orijinal Ürün Üreticisi (OEM) iş ortaklarımız 2.000’den fazla farklı cihaza sahip ya da yüzlerce yeni donanım tasarımını test ettikleri gibi cihazlarında Windows 10 güncellemesini test ediyor. En kısa zamanda en geniş Windows donanım çeşitlerini sizlere sunuyor olacağız.
Perakendeci iş ortaklarımıza teşekkür ederiz. Bunlardan bazıları Best Buy, Bic Camera, Croma, Currys/PC World, Darty, Elkjøp, Fnac, Jarrir, Incredible Connection, Media Markt, Microsoft Stores, Staples, Yamada, Yodobashi ve dünya çapında diğer lider perakendeciler ve yine Türkiye’deki hemen hemen tüm teknoloji perakende iş ortaklarımız. Şimdiye kadar yapılan en büyük “tech bench” programımız sayesinde Windows 10’a güncelleme yapmak kolay olacak. Dünya çapında 10.000’den fazla mağazada 100.000’den fazla perakendeci bu konuda eğitildi.
Ayrıca, Windows 10’u şekillendirmemize yardımcı olan Windows üyelerine (Insider) de teşekkür ediyoruz. Eğer bu yazıyı okuyan bir Windows üyesi ise ve 10240 yapısını çalıştırıyorsa, bugün sunduğumuz Windows 10’u zaten kullanıyordur. Tek yapması gereken Windows güncellemelerini kontrol etmek ve tüm son güncellemelere sahip olduğuna emin olmaktır. Windows Üye programı devam edecek ve yakında programın yeni dalgası hakkında paylaşacak daha detaylı bilgimiz olacak.

Muhteşem Windows 10 deneyimini ve cihazlarımızı dünyaya tanıtmamıza yardımcı oldukları için iş ortaklarımıza da teşekkür ediyoruz. Ve uzun süreden beri ya da belki yeni bir Windows hayranı olarak Windows 10’u dikkate aldığınız için size de teşekkürler. Biz daha yeni başladık, Windows 10 giderek daha iyi bir hale gelecek. Sizin de bize katılmanızı çok isteriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x