Yapay Zeka İnsan Irkının Sonu Olabilir

Uzun yıllardır evrenin sırlarını gizemini araştıran ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın daha fazla ilerlemesi durumunda insan ırkının sonunun geleceğini söyledi.

İlkel zeka türlerinin zararsız olduğunu belirtirken, insan zekasına erişebilecek bir türün kendini geliştirip yenileme imkanının her zaman olduğunu belirtti. Günümüze kadar yapılmış olan yapay zeka ürünlerinin çok faydalı olduğunu ama insana yetişebilecek olan bir zeka formu yaratmanın ciddi sonuçlara yol açabileceğini söylerken, yapay zekanın kendi kendini geliştirme riski bulunduğunu da ekledi.

Stephen Hawking;
“Biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar bu tür bir güçle hiç bir zaman yarışamaz ve insan zekasını geçebilecek bir şey yaratmak, çok ciddi sorunlara yol açabilir. Yapay zeka kendini geliştirmeye devam edebilir ve kendini daha da ileriye taşıyabilir. Bu tür bir yapay zeka insanoğlunu yer yüzünden silebilir” dedi.

İnternetin tehlikelerinden de bahseden Hawking, ifade özgürlüğü ve özel hayatın korunması ilkelerinden taviz verilmeden internetin oluşturduğu tehlikelerin ortadan kaldırılmasının bir yolunun bulunması gerektiğini de söyledi.

ALS hastalığı sebebiyle hareket edemeyen Hawking, iletişim kurabilmek için bilgisayar teknolojilerinden yararlanıyor.

BBC Teknoloji

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x