Yeni Geliştirilen Kanser Aşısı Farelerde 100% Başarılı Oldu

Bilim adamları yeni tedaviler geliştirmeye devam ediyor. Medical News Today‘e göre yeni yöntem sadece tedavi etmiyor, kanserin nüksetmesini de engelliyor.

Kaliforniya – San Diego‘daki Scripps Araştırma Enstitüsü‘nden araştırmacılar, melanoma (bir tür cilt kanseri) karşı etkili olabilecek bir aşı geliştirmek için bir süredir çalışıyorlar.

Araştırmayı Nobel ödüllü Bruce Beutler ile birlikte yürüten Prof. Dale Boger, “Melanom tedavisine tam bir cevap olduğunu” söyledi. Scripps Araştırma Enstitüsü veya TSRI temel biyomedikal bilimlerde araştırma üzerine odaklanmış bir tıp araştırma enstitüsüdür.

Bu umut verici sonuçlar, şimdi PNAS dergisinde yayınlanan bir çalışma raporunda bildirilmiştir.

Deneysel yaklaşım tamamen başarılı

Araştırmacılar, bir fare modelinde agresif melanomda üç farklı tedavi seçeneğini test ettiler. Tüm fareler, anti-PD-L1 olarak bilinen bir tür kanser immünoterapisi aldı. Ayrıca buna ek olarak, farklı aşı varyantları da aldılar.

Boger ve ekibi fareleri üç gruba ayırdılar: bir grupta kanser aşısı vardı, bir başka grup üzerinde aşının yanı sıra Diprovocim adlı bir bileşik uygulandı ve üçüncü grupta kanser aşısı ve başka bir yardımcı madde vardı.

Diprovocim , bağışıklık yanıtını güçlendirerek terapiyi artıran yardımcı bir bileşiktir. Bu bileşik, yeni terapiler geliştiren araştırmacılar için özellikle caziptir, çünkü sentezlenmesi ve değiştirilmesi kolaydır. Araştırmacılar, anti-PD-L1 tedavisine ek olarak aşının yanı sıra Diprovocim tedavisi alan sekiz farenin de 54 gün boyunca yüzde 100 hayatta kalma oranına sahip olduğunu raporladılar.

Karşılaştırıldığında, sadece immünoterapi ve sadece aşı alan kemirgenler hayatta kalmamıştır. Anti-PD-L1 artı alum ile aşılananlar aynı süre içinde yüzde 25’lik bir sağkalım oranı gördü.

Boger, “Aşı, anti-PD-L1 gibi bir kanser immünoterapisiyle eşzamanlı olarak çalışmayı görmek heyecan vericiydi.” dedi.

Hastalığın tekrar nüksetmesini de engelliyor

Bu araştırmanın heyecan verici bir başka kısmı ise, vücudun tümörün tekrarlaması riskine karşıda koruması oldu. Prof. Dr. Boger, “Bu aşı, vücudun dış patojenlerle mücadele için eğitilebildiği gibi, bağışıklık sisteminin tümörün peşinden gitmeye zorlar” dedi. Ekip, aşı ve Diprovocim’in direk tümöre uygulama yapılmasına gerek kalmadığını, kas yolu ile verilebildiğini de ekledi.

Gelecekte araştırmacılar bu aşı ile denemeyi sürdürmek ve diğer kanser terapileriyle birlikte uygulandığında etkili olup olmayacağını doğrulamak istiyorlar.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x