pokemon go virus

Android için Pokemon GO kılavuzu uygulamasında virüs bulundu

Kaspersky Labs Güvenlik uzmanları “Guide For Pokémon Go New” isimli bir uygulamada virüs tespit etti. Google bu durumun farkına vardığında ne yazık ki çok geç olmuştu, çünkü uygulama tam 500 bin kere indirildi.

Google Play Store üzerinde bir uygulama popüler olduğunda, kılavuz adı altında gereksiz sadece reklam için yapılmış uygulamalar türemeye başlar. Market arama sonuçlarına dayalı sonuçlar ortaya çıkarttığı için bu kılavuz uygulama asıl uygulamadan önce çıkabiliyor veya arayan kişinin cihazı ile uyumlu olmayan diğer uygulama yerine Google bu kılavuz uygulamasını ön planda çıkartıyor. Durum böyle olunca insanlar farkında olmadan asıl uygulama yerine kılavuz adı altında reklam üzerinden para kazanmak amaçlı yapılmış uygulamayı indiriyorlar.

Artık reklamların yanında kötü amaçlı yazılımları yani virüsleri de telefonunuza indirmiş durumdasınız. Genellikle bu tarz zararlı programlar sizin telefon bilgilerinizi, kimlik bilgilerinizi, telefon modeli hakkında bilgileri dağıtmaya başlarlar. Ayrıca sadece reklam için yapılmış uygulamalarda size aradığınız uygulama olarak gözükerek, haksız kazanç elde ederken vaktinizi çalarlar.

sahte pokemon go uygulamalari

Hala ülkemizde Pokemon Go uygulaması markette sunulmadı. Bu sebeple yoğun reklam altında uygulamayı nereden indireceğini bilemeyenler markette bu zararlı uygulamaları indiriyorlar.

İşte bu uygulamalardan birisi olan “Guide For Pokémon Go New” bu uygulamalardan birisiydi. Eğer telefonunuzda bu uygulama varsa hemen silmenizi ve tarama yaparak telefonunuzu kontrol etmenizi öneririz.

Android cihazlar için beğenilen virüs koruma uygulamaları sayfamızda kendinize uygun uygulamayı bulabilirsiniz.

Kaspersky güvenlik uzmanları bu zararlı virüsün adını “Trojan.AndroidOS.Ztorg.ad HEUR” olarak belirledi.

Hakkında PetaBayt

Petabayt teknoloji haberleri. Bizi sosyal medyada takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.