Sony Xperia Z5 Premium Tasarım ve Ekran incelemesi

4K ekranlı akıllı telefonlarla ilk defa 2015 yılında tanıştık. 2015 yılının son günlerini yaşarken bir 4K telefon daha karşımıza çıktı. Samsung telefon modellerinde Premium ismini kullanamadan Sony atağa kalktı ve Sony Xperia Z5 Premium model telefonunu satışa sundu.

Telefonda 5.5 inç ebatlarına sıkıştırılmış 2160 x 3840px çözünürlükte bir ekran var. Ana hatlarını Sony’nin Z serisi akıllı telefonlarından alan ürün Xperia Z5 Premium olarak anılıyor. İlk bakışta cihaz Z5 serisinin şişirilmiş bir modeli olduğu düşündürüyor. Bakalım geçtekten de Z5 Premium şişirilmiş bir balon mu?

İşte karşınızda Sony Xperia Z5 Premium

Tasarım

Zarif bir duruşu olan telefonun klasik Z serisi keskinliği var. Aslında hem zarif hem de hard core diyebiliriz. Sony bu cesur dikdörtgen tasarımı çok sevdi diyebiliriz. Zaten Sony bu tasarım da oldukça başarılı ürünler sergiledi ki aklım sürekli Compact modellerinden birisini almamı söylüyor. Tabi mantığım buna sürekli karşı çıkıyor. Henüz büyük ekran açlığımı doldurabilmiş değilim.

Xperia Z5 Premium ayna

Telefon her ne kadar 5.5 inç olsa da elde kullanımını kolaylaştırabilmek için köşe kısımlarda yuvarlamalar var. Arka kapakta ise buzlu cam yerine ayna olarak kullanabileceğiniz bir kapak var. Telefona Z5 Xperia Mirror adı verilse de fena durmayacakmış. Ayrıca telefon kapalı iken bile ayna özelliği çalışabilir diye reklamı yapılabilirdi. Pardon Apple ile karıştırdım 🙂

Bu şekilde bir kapağım en büyük derdi tabi ki de parmak izleri olacak. Parmak izi bırakıyor mu? Evet. Fakat çok fazla görünür olmadığı için şikayet edilecek bir durum olmadığını söylüyorlar. Yinede kanlı canlı görmek, koklamak gerekiyor. Cihazın sağ tarafında yeni parmak izi okuyucu sensörleri bulunuyor. Kullanımı çok iyi olmayacak gibi fakat sensörlerin çalışması ve hızı oldukça tatminkar.

Ekran bölümüne geçmeden önce donanım özelliklerini belirtelim.

İŞLEMCİ: 8 çekirdekli 2.0 Ghz hızında çalışan işlemci Snapdragon 810.
EKRAN KARTI: GPU Adreno 430
RAM: 3GB
DAHİLİ DEPOLAMA: 32GB
BATARYA: 3430mAh
BAĞLANTI: LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, NCF,Wİ-Fİ 802.11, BLUETOOTH 4.1
KAMERA: 23 MP ARKA, 5MP ÖN KAMERA 4K Video kaydı
YAZILIM: Android 5.1

Özelliklere baktığımızda bu telefon 2016 yılında çıksa iyi olacakmış hissi veriyor.

İşlemci tamam son sürüm (şimdilik) fakat RAM, ve özellikle Android 6 ile gelmemesi bu serinin çok fazla yaşamayacağı hissini veriyor.

Xperia Z5 Premium inceleme

guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
aliveli
aliveli

810 işlemciye3 gb ram ayıp olmuş

geçiyordum
geçiyordum

Parlaklık ve kontrastı muadillerine göre düşük görünüyor güneş altında randıman vermez
premium yapacaksın ekran parlaklığını ve kontrastı 6s’in alıtında sunacaksın olmadı be burdan kaybettin
ekran dediğin canlı, doğal ve parlak olacak.
En parlak İps i 6 sde gördüm.

numen
numen

Ekran parlaklığı gayet yeterli ekran gerçek doğru renkleri sunuyor 810 işlemciye 3 gb ram rahat rahat yetiyor bu kadar mühendis yanlış düşünüyor olamaz herhalde.

Fotoğraf kalitesi çok iyi dxomark sitesinde s6 ile aynı puanlamada yeralıyor bu tasarımı seviyorsanız ithal fiyatlarıda düşmüşken alınır diyorum bu cihazdan alan arkadaşlarım da memnun kaldı.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x