Sony Xperia Z5 Premium Tasarım ve Ekran incelemesi

EKRAN

Telefonun en belirleyici özelliği ekranı. Sony Xperia Z5 Premium 5.5 inçlik 4K (ultra hd) ekrana sahip. Tabi bu 4K ekran olması telefonu sürekli bu şekilde kullanacağınız anlamına gelmiyor. Genelde telefon Full HD yani klasik 1920x1080px modunda çalışıyor. Bunun en öenmli sebebi telefondaki streri yüksek tutmamak ve tabiki pil ömrü. Bunları da bir yana bırakırsak Android 5.1 yazılımı 4K için yeterli desteğe sahip değil. Hatta bir çok uygulama 4K ekranı desteklemiyor. Sadece Android 6 Marshmallow üzerinde tam bir 4K ekran desteği bulunuyor. Sony Xperia 5 serisi için Android 6 güncellemesini onayladı fakat bu telefon için bir aÇıklama yok. Bu 4K ekranı verip Android 6 güncellemesini vermemeleri olası durmuyor.

 

Peki 4K ekranın keyfini nasıl çıkartacaksınız?

LG G3 ilk çıktığında aldığım zaman 2K ekranın keyfini sadece telefon ile beraber gelen demo video ile çıkarmıştım. Bir süre sonra sıkıyor ama gerçekten muhteşem görüntülerdi ve telefonu almakta büyük sebeplerden birisiydi. Daha sonra bunun çok fazla bir işe yaramadığını farkettim. Sony bu durum için bir şeyler düşünmüş ve Sony tescilli albümler ve video uygulamaları otomatik olarak 4K ekran ile açılacak. Bu çözünürlük ise şu an için Netflix ve Youtube tarafından destekleniyor. (Bua rada Netflix Türkiye geliyor) 8.3 milyon pikseli destekleyen bu ekran için şu an sadece 4 adet uygulama var.

xperia-z5-premium

Ek olarak telefonun gün ışığında herhangi bir sorun yaratmadan ekranını okutabildiğini de söyleyelim.

Telefonun diğer özellikleri standart Xperia Z serisinden çok farklı değil. Sanırım bu telefon prestij amaçlı düşünülerek tasarlanmış.

Güç kapasitesi ise LG V10’dan yüksek Galaxy Note 5’ten düşük. Kamera hızı ise oldukça düşük. Resim çekme hızı 3.3sn. iPhone 6s 1.6sn, Galaxt Note 5 ise 2.1 sn’de bu işi çözüyor.

Artıları

Güneş ışığında kolay okunan ekran
Toza ve suya karşı dayanıklı (IP68)
Pil ömrü güzel

Eksileri
Kamera
Kullanıcı arayüzü
Zayıf hoparlörler
Hantal kullanım

Sony Xperia Z5 Premium tasarım ve ekran incelemesini tamamladık.  Telefon şu an paralel ithalat satışı olarak 2.500 TL civarında. Yeni bir telefon almayı düşünüyorsanız size en iyi Android telefonlar yazımızı okumaya davet ediyoruz.

guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
aliveli
aliveli

810 işlemciye3 gb ram ayıp olmuş

geçiyordum
geçiyordum

Parlaklık ve kontrastı muadillerine göre düşük görünüyor güneş altında randıman vermez
premium yapacaksın ekran parlaklığını ve kontrastı 6s’in alıtında sunacaksın olmadı be burdan kaybettin
ekran dediğin canlı, doğal ve parlak olacak.
En parlak İps i 6 sde gördüm.

numen
numen

Ekran parlaklığı gayet yeterli ekran gerçek doğru renkleri sunuyor 810 işlemciye 3 gb ram rahat rahat yetiyor bu kadar mühendis yanlış düşünüyor olamaz herhalde.

Fotoğraf kalitesi çok iyi dxomark sitesinde s6 ile aynı puanlamada yeralıyor bu tasarımı seviyorsanız ithal fiyatlarıda düşmüşken alınır diyorum bu cihazdan alan arkadaşlarım da memnun kaldı.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x