Sahte WhatsApp Mesajlarına Dikkat

Sms için ücret ödeme devrini kapatan yazılımların başında gelen WhatsApp dolandırma denemesi ile gündeme girdi. İngiltere’de bulunan Whatsapp kullanıcılarına yapılan bu dolandırma yöntemi yakında dünya genelinde yayılmasından korkuluyor.

İngiltere’nin Migros’u sayılabilecek olan Sainbury’s isimli mağazadan 100 Sterlin kazandınız şeklinde mesaj gönderen dolandırıcılar, kullanıcılar bağlantıya tıkladığında zararlı yazılım yükletiyorlar. Bu tür yazılımlar genellikle cihazı ele geçirmek veya kullanıcı bilgilerini toplamak için yapılıyor.

Whatsapp, Facebook tarafından 2014 yılında satın almasına rağmen dünya genelinde en güvenilen uygulamalar arasında. Bu güven sebebi ile kullanıcılar sahte kampanya mesajlarına aldanma oranları yüksek olabiliyor.

Sainsbury sözcüsü ise konudan haberdar olduklarını ve mesajları sildirmeye çalıştıklarını belirtiyor.

whatsapp-dolandirici

Bu tür dolandırıcılık girişimlerinden nasıl korunuruz?

Öncelikle güvenlik yazılımı kullanmalısınız. WhastApp’ta bunu kesinlikle öneriyor. Ayrıca bu tür mesajları kullanıcı listenize ait kişilerden de alabilirsiniz. Bu sebeple şüpheli bağlantılara tıklamayın. Mesajı silin ve kullanıcıyı hemen engelleyin.

Son olarak korunma yöntemi ise 3. parti uygulamalara dikkat etmenizdir. Güvenmediğiniz uygulamaları silin ve güncel sürüm iOS ve en az Android 6 yüklü telefonlar kullanın.

Konu ile ilgili Telefon Virüsleri Nelerdir Neler Yaparlar  adlı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Android telefonlar için geliştirilmiş güvenlik uygulamalarına göz atın. 

Dış Kaynaklar

http://www.telegraph.co.uk/technology/2016/10/25/whatsapp-users-targeted-with-100-sainsburys-scam—how-to-protec/

UK WhatsApp users warned of latest in-the-wild scam

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x